ČR:Maloobchodní tržby v září vzrostly o 0,7 % m/m a 5,1 % r/r. Bankovní rada České národní banky ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 2,00 %.
Eurozóna:Nová makroekonomická prognóza Evropské komise počítá letos s růstem HDP v eurozóně o 1,1 % a v roce 2020 o 1,2 %.
Německo:Průmyslová produkce v září poklesla o 0,6 % m/m a 4,3 % r/r.
USA:Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 2. listopadu činily 211 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna včera v reakci na zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) mírně posílila, zamířila pod hladinu 25,50 CZK/EUR a přiblížila se maximům z konce října. Včerejší zasedání ČNB skončilo v souladu s tržním odhadem a úrokové sazby zůstaly beze změny. Výsledek zasedání bankovní rady má však podobně jako v září jestřábí nádech, když dva členové rady hlasovali pro zvýšení úrokových sazeb a zvýšení sazeb zároveň centrálním bankéřům doporučila i nová makroekonomická prognóza. Stabilita úrokových sazeb minimálně do poloviny příštího roku je podle mě po listopadovém zasedání ČNB i nadále tím pravděpodobnějším scénářem. Na druhé straně je evidentní, že bankovní rada bere velmi vážně současný rychlejší růst inflace a nebagatelizuje ho jako centrální bankéři v Maďarsku či v Polsku. V případě, že se hospodářská situace ve vnějším prostředí začne v nadcházejících měsících zlepšovat a česká ekonomika nebude vykazovat známky výraznějšího zpomalení, tak nelze nakonec vyloučit, že ČNB sazby v první půlce r. 2020 přeci jen zvýší.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek oslabila až na úroveň 23,10 CZK/USD v závěru odpoledne. Mírné ztráty si koruna připsala i na měnovém páru s polským zlotým, kde se obchodování zespodu přiblížilo hranci 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny se ve čtvrtek vůči euru pohybovaly opačným směrem. Zatímco maďarský forint oslabil těsně pod úroveň 333 HUF/EUR (třítýdenní minimum), tak polský zlotý dokázal posílit pod hladinu 4,26 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru si ve čtvrtek další ztráty připsalo euro. Společná evropská měna sice dopoledne dokázala mírně posílit, a to navzdory slabým číslům z Německa v podobě zářijové průmyslové produkce, odpoledne však již patřilo dolaru. V závěru odpoledne se obchodovalo těsně pod hladinou 1,105 USD/EUR, tj. na třítýdenním eurovém minimu.
Očekávaná data a události
ČR: Podíl nezaměstnaných osob (říjen)
Německo: Zahraniční obchod (září)
USA: Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (listopad)