• ČR: Podíl nezaměstnaných osob v únoru stagnoval na 3,9 %.
• Eurozóna: Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí po zpřesnění mezikvartálně stagnoval a vzrostl o 1,8 % r/r.
• Německo: Průmyslová produkce v lednu vzrostla o 3,5 % m/m a poklesla o 1,6 % r/r.
• Polsko: Polská centrální banka (NBP) ponechala hlavní úrokovou sazbu na 6,75 %.
• USA: V únoru bylo podle agentury ADP vytvořeno 242 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru. Obchodní bilance v lednu skončila schodkem 68,3 mld. dolarů.
• EURCZK: Koruna vůči euru ve středu ráno prudce oslabila těsně pod hladinu 23,70 CZK/EUR, ale v průběhu dne následně ranní zisky korigovala a obchodování se vrátilo zpět pod hladinu 23,60 CZK/EUR. K oslabení koruny nepochybně přispělo posilování dolaru, když americká měna pozitivně reagovala na zvyšující se sázky, že Fed na březnovém zasedání zvýší úrokové sazby o 50 bazických bodů. Růst tržních sazeb v USA zároveň může přispívat k uzavíraní dlouhých pozic na středoevropských měnách. Hodnotit současné oslabení koruny jako obrat apreciačního trendu české měny je však podle nás zatím předčasné. Z domácích makrostatistik byla včera zveřejněna únorová nezaměstnanost (podíl nezaměstnaných osob), která stagnovala na 3,9 %. Dopad probíhající hospodářské recese na pracovní trh je zatím minimální, když jedinou hmatatelnější stopou klesající ekonomiky je zatím pokles nabídky volných pracovních míst, což však konkrétně pro únor neplatilo.
• USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se včera koruna pohybovala v rozmezí 22,30 – necelých 22,50 CZK/USD. Ztráty si připsala na měnovém páru s polským zlotým, kde oslabila k úrovni 5,05 CZK/PLN.
• EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera maďarský forint vůči euru pohyboval v širším okolí hladiny 380 HUF/EUR. Polský zlotý posílil až na 4,67 PLN/EUR. Polská centrální banka (NBP) nepřekvapila, když na včerejším zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Zveřejněny byly hlavní výstupy nové makroekonomické prognózy – inflace a HDP. V případě inflace NBP letos počítá v průměru s mírně nižší inflací (11,9 %) oproti listopadové prognóze (13,2 %).
• EURUSD: Na hlavním měnovém páru obchodování ve středu ustrnulo v pásmu 1,053 – 1,055 USD/EUR s krátkým výletem k hladině 1,057. Tam se euro propadlo v úterý večer po jestřábím projevu šéfa americké centrální banky (Fed) J. Powella. Další podporu dolar včera dostal od statistiky tvorby pracovních míst ADP (silných 242 tis.) i JOLTS, když utažený pracovní trh zůstává pro Fed důležitým argumentem pro zvyšování sazeb. Pokud v podobném duchu vyzní i únorová statistika NFP a v příštím týdnu nezklame inflace, tak má Fed na březnovém zasedání otevřené dveře pro zvýšení sazeb o 50 bodů.
• ČR: Zahraniční obchod se zbožím (leden)
• USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 4/3), Projevy centrálních bankéřů (Fed) - Barr