ČR: Podíl nezaměstnaných osob v květnu poklesl na 3,5 % z dubnových 3,6 %.
Eurozóna: Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí finálně poklesl o 0,1 % k/k a vzrostl o 1 % r/r.
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 3/6 vzrostly na 261 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru ve čtvrtek pohybovala nad hladinou 23,60 CZK/EUR a v průběhu odpoledne mírně ztrácela. Z domácích makroekonomických statistik byla včera zveřejněna květnová nezaměstnanost (podíl nezaměstnaných osob), která poklesla na 3,5 % z dubnových 3,6 %. Počet volných pracovních míst v květnu naopak mírně vzrostl (o 1,2 tis.) a opět tak platilo, že neobsazená místa v souhrnu převyšovala počet nezaměstnaných. Situace na domácím pracovním trhu zatím zůstává až nad očekávání příznivá a řadu firem trápí nedostatek vhodných pracovníků. Mírná technické recese z druhé poloviny loňského a ze začátku letošního roku měla na pracovní trh jen minimální dopad. V souhrnu za letošní rok očekáváme, že podíl nezaměstnaných osob mírně vzroste na 3,6 % z loňských 3,4 %.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna posílila těsně pod hladinu 22 CZK/USD, když reagovala na vývoj na eurodolaru. Na měnovém páru s polským zlotým koruna oslabila a v závěru čtvrtečního odpoledne se nacházela v blízkosti úrovně 5,29 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera maďarský forint i nadále pohyboval těsně pod hranicí 370 HUF/EUR. Květnová spotřebitelská inflace v Maďarsku překvapila výraznějším zpomalením oproti tržnímu odhadu. Květnová inflace přitom zaostala za tržním odhadem ve většině zemí EU. Polský zlotý se vůči euru pohyboval primárně v rozmezí 4,48 – necelých 4,50 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera euro posílilo až na úroveň 1,077 USD/EUR v závěru čtvrtečního odpoledne, když euru pomohla slabší čísla z amerického pracovního trhu. HDP eurozóny v 1. čtvrtletí letošního roku finálně poklesl o 0,1 % k/k a vzhledem k tomu, že HDP poklesl i ve 4. čtvrtletí 2022 o 0,1 % k/k , tak byla naplněna definice technické hospodářské recese. Navzdory proběhnuvší velmi mírné recesi však v 1. čtvrtletí vzrostla zaměstnanost (o 0,6 % k/k). K HDP v 1. čtvrtletí kladně přispíval zahraniční obchod a investice a záporně spotřeba domácností a vlády a změna stavu zásob. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA zklamaly (261 tis.) a dále tak znejistily výhled na výsledek zasedání amerického Fedu v příštím týdnu. Dnešek je na makroekonomické události v eurozóně i v USA nezajímavý.