Akcenta top

Ranní zprávy 09.09.2022

Ranní zprávy 09.09.2022
CZ2022_09_09

Klíčové události

  • ČR: Podíl nezaměstnaných osob v srpnu vzrostl na 3,4 % z červencových 3,3 %.
  • Eurozóna: Evropská centrální banka zvýšila úrokové sazby o 75 bazických bodů a hlavní úroková sazba se tak dostává na 1,25 %.
  • USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 3/9 zvolnily na 222 tis.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna vůči euru včera posílila k úrovni 24,50 CZK/EUR a to navzdory tomu, že Evropská centrální banka zvýšila úrokové sazby o 75 bazických bodů. Z domácích statistik byl včera zveřejněn podíl nezaměstnaných osob za srpen (růst na 3,4 %). Srpnový podíl nezaměstnaných osob potvrzuje, že se situace na pracovním trhu začíná zhoršovat. Je přitom obvyklé, že v srpnu oproti červenci většinou nezaměstnanost stagnuje, případně dochází k jejímu mírnému snížení, pokud je pracovní trh schopný absorbovat červencový sezonní nárůst nezaměstnaných. Pro nadcházející měsíce se zvyšuje pravděpodobnost dalšího nárůstu nezaměstnanosti a úbytku volných pracovních pozic. Negativní trend v nabírání nových zaměstnanců ostatně indikují např. indexy podnikatelských nálad jako je PMI ve výrobním sektoru či velmi nízká spotřebitelská důvěra.
  • USDCZK & PLNCZK: Obchodování koruny vůči americkému dolaru bylo včera vzhledem k okolnostem (zasedání ECB) klidné v rozmezí 24,50 – 24,70 CZK/USD a vůči polskému zlotému pokračovalo v pásmu 6,19 – 6,22 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera opět posílil maďarský forint a to až na úroveň 394 HUF/EUR. Zisky a posílení na 4,70 PLN/EUR si připsal polský zlotý.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera vyčkávalo na odpolední výsledek zasedání Evropské centrální banky (ECB). ECB v souladu s posledními odhady zvýšila úrokové sazby rovnou o 75 bazických bodů a deklarovala, že je připravena pokračovat ve zvyšování sazeb i ve 4. čtvrtletí. Euro se v reakci na ECB sice krátce zamířilo na 1,003 USD/EUR, avšak následně oslabilo a vrátilo se zpět pod paritu. Proč ECB sazby takto prudce zvýšila? Cílem ECB je utlumit poptávku a zabránit setrvalému nárůstu inflačních očekávání. ECB přitom v nové prognóze počítá se stále poměrně solidním růstem evropské ekonomiky – pro letošek o 3,1 % a pro rok 2023 o 0,9 %. Z vyjádření prezidentky ECB Ch. Lagardeové vyplynulo, že ECB hodlá se zvyšováním sazeb pokračovat i ve 4. čtvrtletí a to dokonce i za předpokladu, že ekonomika eurozóny spadne do recese. Výsledně je trochu překvapivé, že si euro v reakci na poměrně jestřábí ECB nepřipsalo výraznější zisky. Přičítáme to jednak probíhající energetické krizi v Evropě a také velmi jestřábímu postoji amerického Fedu. A v neposlední řadě máme stále trochu otazník s tím, jestli ECB na nadcházejících zasedáních z nastoleného trendu normalizace měnové politiky nezačne vycouvávat.

Očekávaná data a události

  • USA: Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Evans, Georgeová, Waller
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností