Klíčové události
- ČR: Česká statistický úřad revidoval hrubý domácí produkt (HDP) české ekonomiky za 1. čtvrtletí letošního roku na -1,3 % ve srovnání s předchozím čtvrtletím (původně -1,1 %) a na -2,4 % meziročně (původně -2,2 %). Zahraniční dluh ČR meziročně narostl o 65,7 mld. Kč na 1983,6 mld. Kč (51,9 % HDP).
- Německo: Spotřebitelské ceny se v červnu zvýšily 0,1 % m/m a o 1,8 % r/r z květnových 1,5 %.
- USA: Index průmyslové aktivity z oblasti Chicaga v červnu poklesl na 51,6 bodu z předchozích 58,7 bodu. Index spotřebitelské důvěry vydávaný Michiganskou univerzitou v červnu vrostl na 84,1 bodu z květnových 82,7 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruna dokázala v pátek vůči euru smazat část čtvrtečních ztrát a zamířila zpět pod hladinu 26 CZK/EUR. Nejsilnějších hodnot dosáhla během odpoledne, kdy se kurz kotoval ještě o 10 haléřů níže. V závěru odpoledne však koruna začala opět ztrácet a obchodování se přesunulo zpět do těsné blízkosti hladiny 26. Revidovaný údaj o HDP na kurz koruny vliv neměl. Z nadhledu celého minulého týdne koruna oslabila, když negativně reagovala na čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB), respektive na prohlášení guvernéra M. Singera, že ekonomická data vyznívají ve prospěch dalšího uvolnění měnové politiky a zvyšuje se tak pravděpodobnost zahájení intervencí. Co to vlastně znamená pro kurz koruny? V následujících týdnech by se měla nacházet na slabších hodnotách kolem hranice 26 CZK/EUR a výše. Pokud by tomu tak nebylo, pravděpodobnost zásahu ČNB na oslabení koruny bude vysoká.
- Vůči americkému dolaru koruna během pátku nejprve posilovala a dostala se až k úrovni 19,80 CZK/USD. Ke konci odpoledne však opět začala ztrácet a zamířila zpět k hranici 20 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna posílila zpět pod 6 CZK/PLN.
- Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý k euru spíše ztrácel, když obchodování probíhalo bezpečně nad hladinou 4,30 PLN/EUR. Maďarský forint naopak dále mírně posiloval, když převážná většina obchodů se realizovala kolem hladiny 295 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru euro během dne mírně posilovalo a několik obchodů se dokonce uskutečnilo nad hladinou 1,31 USD/EUR. Po mírně lepších datech z USA však euro během krátké chvíle oslabilo k úrovni 1,30 USD/EUR. V tomto týdnu bude klíčovou událostí pro vývoj na eurodolaru čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB).
Dnešní očekávaná data a události
- ČR: Index nákupních manažerů PMI z průmyslu (červen), Plnění státního rozpočtu (červen)
- Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI (červen), Index spotřebitelských cen (červen, odhad), Míra nezaměstnanosti (květen)
- USA: Index PMI (červen), Index ISM z průmyslu (červen)