Klíčové události
- ČR: Nabídka peněz vyjádřená peněžním agregátem M2 zpomalila v srpnu růst na 4,9 % r/r z červencových 5,1 %.
- Eurozóna: Spotřebitelská inflace v září podle předběžných údajů vzrostla o 1,1 % r/r.
- USA: Index nákupních manažerů v okolí Chicaga v září vzrostl na 55,7 b. z předchozích 53,0 b.
Vývoj na devizovém trhu
- Vstup koruny do nového týdne nebyl příliš výrazný. Během dopoledne se sice krátce obchodovalo na dohled hladiny 25,60 CZK/EUR, ale jednalo se jen o výjimku. Jinak koruna vůči euru stagnovala a pohybovala se kolem úrovně 25,70 CZK/EUR. Domácí ekonomický kalendář byl prázdný, respektive měnové statistiky České národní banky kurz koruny nikterak neovlivnily. Dnes bude zveřejněn zářijový index nákupních manažerů v průmyslu PMI, jehož výsledek by se již na kurzu koruny mohl výrazněji odrazit. Výhled na korunu v dalších dnech tohoto týdne zůstává neměnný v pásmu 25,60 -26 CZK/EUR.
- Na měnovém páru s americkým dolarem dokázala koruna v odpoledních hodinách posílit a zamířit několik haléřů pod hranici 19 CZK/USD. Vůči polské měně se koruna pohybovala v rozmezí 6,08 -6,10 CZK/PLN.
- Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý k euru stagnoval a obchodování pokračovalo v prostoru vymezeném hranicemi 4,21 – 4,23 PLN/EUR. Dařilo se maďarskému forintu, který v závěru odpoledne posílil k úrovni 297 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru se euro až do odpoledních hodin nacházelo pod hladinou 1,35 USD/EUR. Euru nepomohla statistika spotřebitelské inflace – klesá dynamika. Vzrostla tak pravděpodobnost, že se Evropská centrální banka (ECB) přikloní k dalšímu uvolnění měnové politiky. Proti euru hrála i politická situace v Itálii. Odpoledne se však karta obrátila a euro během hodiny posílilo až nad úroveň 1,355 USD/EUR. Ani v noci z pondělí na úterý se američtí politici nebyli schopni dohodnout na navýšení dluhového stropu a počínaje dneškem tak bude část státních úřadů provizorně uzavřena. Na tuto informaci dnes ráno reaguje dolar oslabením a vůči euru se nachází již nadohled hladiny 1,36 USD/EUR.
Dnešní očekávaná data a události
- ČR: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI (září), Plnění státního rozpočtu (září)
- Eurozóna: Index nákupních manažerů v průmyslu (září), Nezaměstnanost (srpen)
- Německo: Nezaměstnanost (září)
- USA: Indexy aktivity v průmyslu ISM a PMI (září)