Klíčové události
- ČR: Peněžní zásoba (měnový agregát M2) v září vzrostla o 5,1 % r/r.
- Eurozóna: Tempo růstu indexu spotřebitelských cen v říjnu dále zpomalilo na 0,7 % r/r ve srovnání se zářijovým růstem cen o 1,1 % r/r. Míra nezaměstnanosti v září vzrostla na 12,2 %.
- USA: Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu poklesly o 10 tis. na 340 tis. Index nákupních manažerů z oblasti Chicaga v říjnu vzrostl na 65,9 bodu ze zářijových 55,7 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
- Na měnovém páru koruny s eurem se během dne podle očekávání nic zajímavého nedělo. Většina obchodů se uskutečnila v blízkosti hladiny 25,70 CZK/EUR. V závěru dne začala koruna ztrácet a oslabovala i v nočních hodinách. Dnes ráno se na mezibankovním trhu k euru kotovala v blízkosti úrovně 25,76. I nadále platí, že by koruna před nadcházejícím zasedáním České národní banky (ČNB) v příštím týdnu neměla výrazněji pohybovat a obchodovat by se mělo především v pásmu 25,70 – 25,80 CZK/EUR.
- Vůči americkému dolaru si koruna připsala výrazné ztráty a ze včerejších ranních hodnot kolem hladiny 18,75 CZK/USD oslabila o téměř 30 haléřů, když dnes ráno se na mezibankovním trhu obchoduje již nad hranicí 19 CZK/USD. Za ztrátami koruny stojí výprodej eura na měnovém páru s americkým dolarem. K polskému zlotému se koruna pohybovala v pásmu 6,15 – 6,17 CZK/PLN.
- Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý k euru mírně oslabil a v závěru dne se obchodovalo kolem úrovně 4,18 PLN/EUR. Maďarský forint oslabil nad hladinu 295 HUF/EUR.
- Překvapivý propad říjnové spotřebitelské inflace na meziročních 0,7 % (počítalo se stagnací na 1,1 %) odstartoval výprodej eura na měnovém páru s americkým dolarem. Zatímco ve čtvrtek ráno se kurz pohyboval na hladině 1,37 USD/EUR, tak během odpoledne již v blízkosti úrovně 1,36 a dnes ráno již hlouběji pod touto úrovní. Pokles inflace v eurozóně může spustit další uvolnění měnové politiky ze strany Evropské centrální banky (snížení úrokových sazeb, další kolo LTRO). Na druhé straně dolaru odpoledne pomohla lepší data, především průmyslový index z okolí Chicaga.
Dnešní očekávaná data a události
- ČR: Index nákupních manažerů PMI (říjen), Plnění státního rozpočtu
- USA: Index ISM a index PMI (říjen), Projevy centrálních bankéřů (Bullard, Kocherlakota, Lacker)