ČR: Hrubý domácí produkt v 3. kvartálu +0,4 % k/k a +2,4 % r/r. Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl uvedl, že další oslabení koruny ze strany ČNB je nepravděpodobné. Za nepravděpodobné označil i ukončení intervenčního režimu před rokem 2016.
Polsko: Hrubý domácí produkt v 3. kvartálu +0,9 % k/k a +3,4 % r/r.
Německo: Maloobchodní tržby v říjnu +1,9 % m/m a +1,7 % r/r.
Eurozóna: Míra nezaměstnanosti v říjnu +11,5 %. Harmonizovaný index spotřebitelských cen v listopadu podle předběžných odhadů +0,3 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Koruna oslabila vůči euru k úrovni 27,66 CZK/EUR. V druhé polovině obchodní seance ztráty umazala. Kolem 17. hodiny se pohybovala na hranici 27,62 CZK/EUR. Výsledek HDP za 3. čtvrtletí dění na trhu nijak znatelně neovlivnil. Listopadový index PMI za výrobní sektor, který bude dnes zveřejněn, nebude mít na vývoj kurzu s nejvyšší pravděpodobností žádný vliv.
CZK/USD & CZK/PLN: Koruna vůči americkému dolaru čelila výkyvům na obě strany. Dopoledne oslabila k úrovni 22,24 CZK/USD. Poté obrátila trend a zamířila k hranici 22,10 CZK/USD. Na konci obchodní seance své silnější hodnoty korigovala a uzavřela na 22,16 CZK/USD. Domácí měna na páru se zlotým nabrala malé ztráty. Během pozdního odpoledne se kotovala na hladině 6,616 CZK/PLN.
HUF/EUR & PLN/EUR: Forint si v závěru týdne připsal zisky. Kolem 17. hodiny se pohyboval na úrovni 306,1 HUF/EUR. Zlotý nezaznamenal výraznější výkyvy. V pozdních odpoledních hodinách se kotoval na 4,18 PLN/EUR.
USD/EUR: Na hlavním měnovém páru se nejprve dařilo euru, které posílilo na hranici 1,249 USD/EUR. Odpoledne se karta obrátila a „do výhody“ se dostal dolar. Eurodolar ukončil evropskou seanci na hladině 1,246 USD/EUR. Důležité události očekáváme především v druhé polovině týdne, kdy bude zveřejněna řada důležitých dat jak z eurozóny, tak ze Spojených států. Ve čtvrtek se také uskuteční zasedání ECB.
Očekávaná data a události
ČR: Index PMI – výrobní sektor (listopad)
Maďarsko: Index PMI – výrobní sektor (listopad)
Polsko: Index PMI – výrobní sektor (listopad)
Německo: Index PMI – výrobní sektor (listopad)
Eurozóna: Index PMI – výrobní sektor (listopad)
USA: Index PMI – výrobní sektor (listopad), ISM – výrobní sektor (listopad)