ČR:Hrubý domácí produkt ve 4. kvartále 0,0 % k/k a +4 % r/r. ČNB ponechala úrokové sazby beze změny na 0,05 %. Guvernér M. Singer uvedl, že bankovní rada opět diskutovala možné využití negativních sazeb, o jejich využití však nehlasovala. Rovněž avizoval, že ČNB zůstává připravená k neomezeným intervencím, a že i po ukončení kurzového závazku může na trhu dále intervenovat.
Maďarsko:Index cen výrobců v únoru -1,6 % r/r.
Polsko: Index spotřebitelských cen v březnu -0,9 % r/r. Běžný účet ve 4. kvartále v deficitu 427 mil. EUR.
Německo:Maloobchodní tržby v únoru -0,4 % m/m a +5,4 % r/r. Míra nezaměstnanosti v březnu: 6,2 %.
Eurozóna: Předběžný odhad HICP v březnu -0,1 % r/r.
USA:Chicagský PMI index v březnu vzrostl z 47,6 b. na 53,6 b. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 276 tisíc.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Jednání ČNB se do vývoje koruny nijak nepromítlo a obchodování pokračovalo bez jakýchkoliv větších změn, tedy nepatrně nad hranicí 27 CZK/EUR. ČNB upřesnila, že konec intervenčního režimu můžeme očekávat zhruba v polovině roku 2017.
USDCZK & PLNCZK: Koruna včera vůči americkému dolaru rozšířila zisky z předchozích dní a do pozdního odpoledne posílila k úrovni 23,71 CZK/USD. Na páru se zlotým otevřela na silnějších hodnotách, ale v průběhu dne se vrátila k 6,35 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Forint nejdříve posílil k hladině 313,5 HUF/EUR, odpoledne se však posunul zpět k 314,2 HUF/EUR. Zlotý si připsal výrazné zisky a umazal tak veškeré středeční ztráty. Kolem 17. hodiny se kotoval na 4,25 PLN/EUR.
EURUSD: Americký dolar na hlavním měnovém páru opět ztrácel a do konce evropské seance oslabil k hranici 1,14 USD/EUR. Data ze Spojených států dopadla smíšeně. Zatímco Chicagský Fed Index překvapil podstatným zlepšením, tak nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti se zvýšily více, než se očekávalo. Dnes nás čeká slušná nadílka nových makrodat, a na eurodolaru tudíž můžeme očekávat vyšší volatilitu.
Očekávaná data a události
ČR: Index PMI ve výrobním sektoru (březen)
Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru (březen)
Maďarsko: Index PMI ve výrobním sektoru (březen), Obchodní bilance (leden)
Německo: Index PMI ve výrobním sektoru (březen)
Eurozóna: Míra nezaměstnanosti (březen), Index PMI ve výrobním sektoru (březen)
USA: Míra nezaměstnanosti (březen), Změna zaměstnanosti v soukromém sektoru (březen), Index PMI ve výrobním sektoru (březen), Index ISM ve výrobním sektoru (březen), Spotřebitelská důvěra podle Univerzity v Michigan (březen)