Eurozóna:Míra nezaměstnanosti v dubnu: 8,5 %. Předběžný odhad HICP v květnu +1,9 % r/r.
USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 221 tisíc. Osobní příjem v dubnu +0,3 % m/m. Osobní výdaje v dubnu +0,6 % m/m. Rozjednané prodeje domů v dubnu -1,3 % m/m. Chicagský PMI index v květnu vzrostl z 57,6 b. na 62,7 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Domácí měna měla včera tendenci posilovat a několikrát během dne dosáhla až k hranici 25,75 CZK/EUR. Do závěru včerejšího večera se však postupně vracela k 25,82 CZK/EUR. Ekonomický kalendář dnes nabídne zpřesněný výsledek růstu české ekonomiky za 1. kvartál a výrobní PMI index za květen. Český statistický úřad pravděpodobně potvrdí předběžný odhad růstu, který oproti předchozímu kvartálu zpomalil z 5,5 % na 4,5 % a v případě květnového výrobního PMI indexu očekáváme také pokles. Přestože čísla z domácí ekonomiky začnou v příštích měsících pozvolna slábnout v reakci na dosažení kapacit české ekonomiky, není jediný důvod zpochybňovat její nadále perfektní kondici.
USDCZK & PLNCZK: Na páru s americkým dolarem jsme byli svědky téměř stejného vývoje, kdy koruna v průběhu dne několikrát atakovala hranici 22 CZK/USD, nicméně zisky se jí nepodařilo udržet a uzavřela na 22,13 CZK/USD. Vůči zlotému si ale již zisky udržela a do konce obchodní seance posilovala až k hladině 5,975 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Polský zlotý si připsal menší ztráty a ukončil na 4,319 PLN/EUR. Maďarský forint nejdříve posiloval k 318,6 HUF/EUR, aby se posléze vrátil k 319,8 HUF/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru jsme v dopoledních hodinách byli svědky oslabovaní dolaru k 1,172 USD/EUR. Později se pak vývoj na trhu obrátil, dolar ztráty umazal a kurz eurodolaru se do konce evropské seance vrátil k 1,166 USD/EUR. Pozornost investorů včera směřovala k obávám plynoucích ze zrušení celních výjimek v rámci dovozu hliníku a oceli z Evropské unie, Kanady a Mexika. Toto rozhodnutí učinil prezident USA Donald Trump a vstoupí v platnost ode dneška.
Očekávaná data a události
ČR: Index PMI za výrobní sektor (květen), Hrubý domácí produkt (1. kvartál)
Polsko: Index PMI za výrobní sektor (květen), Zápis z posledního zasedání centrální banky NBP
Německo: Index PMI za výrobní sektor (květen)
Eurozóna: Index PMI za výrobní sektor (květen)
USA: Míra nezaměstnanosti (květen), Změna zaměstnanosti v nezemědělských sektorech (NFP), Index PMI za výrobní sektor (květen), Index ISM za výrobní sektor (květen)