ČR: Česká republika v prvním pololetí čerpala z EU o 66,6 miliardy korun více, než do ní odvedlo.
Německo: Maloobchodní tržby v červnu -0,1 % m/m a +2,7 % r/r.
Maďarsko: Index cen výrobců v červnu -2,6 % r/r.
Eurozóna: Míra nezaměstnanosti v červnu na úrovni 10,1 %. Předběžný odhad HICP v červenci +0,2 % r/r. Hrubý domácí produkt v 2. kvartále +0,3 % k/k a +1,6 % r/r.
USA: Hrubý domácí produkt ve 2. kvartále +1,2 % k/k. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan v červenci poklesla z 93,5 na 90 b. Chicagský PMI index se v červenci snížil z 56,8 b. na 55,8 b.
Japonsko: Centrální banka (BoJ) překvapila trhy a ponechala úrokové sazby beze změny. Zdvojnásobila však nákupy tzv. ETFs a oznámila, že depozitní sazba by mohla klesnout ještě dále do záporu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru zaznamenala v závěru týdne pouze minimální pohyby v rozsahu jen několika málo haléřů. Na konci obchodní seance se kotovala na hladině 27,04 CZK/EUR. Pro tento týden nadále platí, že u koruny nejspíše nebudeme svědky významnějších výkyvů a obchodování bude pravděpodobně stále probíhat v těsné blízkosti intervenční hranice 27 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Vývoj koruny na páru s americkým dolarem se odehrával pod taktovkou toho, co dělo na hlavních trzích. Dolar v reakci na nepříjemný výsledek amerického HDP za 2. kvartál prudce oslabil a domácí měna si tak připsala slušné zisky. Kolem 17. hodiny se kotovala na 24,19 CZK/USD. Vůči zlotému vystřídala menší pohyby na obě strany a uzavřela na 6,198 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Forintu se podařilo rozšířit zisky ze čtvrtka a do pozdního odpoledne posílil k 310,9 HUF/EUR. Zlotý nejdříve slábl, poté tyto ztráty umazal a ukončil na 4,357 PLN/EUR.
EURUSD: Investoři v pátek vyčkávali na makrodata ze Spojených států. Výsledek růstu americké ekonomiky za 2. čtvrtletí podstatným způsobem zaostal za očekáváními a dolaru způsobil nemalé ztráty. Na konci evropské seance se eurodolar kotoval na 1,118 USD/EUR. Růst amerického HDP dosáhl v 2. kvartále „pouze“ 1,2 %, zatímco trhy počítaly s více jak dvojnásobným tempem, a to o 2,5 %. Při pohledu na strukturu růstu je očividné, že hlavní brzdou byly investice. Na druhou stranu, soukromá spotřeba a čisté exporty vykázaly zlepšení.
Očekávaná data a události
ČR: Index PMI – výrobní sektor (červenec)
Polsko: Index PMI – výrobní sektor (červenec)
Maďarsko: Index PMI – výrobní sektor (červenec)
Německo: Index PMI – výrobní sektor (červenec)
Eurozóna: Index PMI – výrobní sektor (červenec)
USA: Index PMI – výrobní sektor (červenec), Index ISM – výrobní sektor (červenec), Výdaje ve stavebnictví (červen)