Eurozóna:Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí podle předběžného odhadu vzrostl o 0,3 % k/k a o 2,1 % r/r. Spotřebitelské ceny v červenci zrychlily na 2,1 % r/r z červnových 2,0 % r/r. Míra nezaměstnanosti v červnu poklesla na 8,3 % z květnových 8,4 %.
Německo:Míra nezaměstnanosti v červenci setrvala na 5,2 %.
Polsko:Spotřebitelské ceny podle předběžného odhadu v červenci vzrostly o 2,0 % r/r.
USA:Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu v červnu činil 1,9 % r/r. Index cen vývoje nemovitostí S&P/Case-Shiller v květnu vzrostl o 6,38 % r/r. Spotřebitelská důvěra v červenci vzrostla na 127,4 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se v úterý odehrávalo v blízkosti hladiny 25,60 CZK/EUR. Do vývoje koruny včera opět nezasáhla žádná významnější domácí makroekonomická data. To se změní dnes, kdy bude zveřejněn předskokan vývoje ve zpracovatelském průmyslu v podobě indexu PMI. Pro vývoj české měny však bude klíčovou událostí až čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úterý sice posílila až těsně pod hladinu 21,80 CZK/USD, avšak ve druhé polovině odpoledne tyto zisky odevzdala. Zisk několika haléřů a posílení pod hranici 6 CZK/PLN si koruna přispala na měnovém páru s polským zlotým.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru v úterý posílila na téměř 320 HUF/EUR a polský zlotý se vůči euru pohyboval v těsné blízkosti hladiny 4,28 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru sice euro během dopoledne posílilo těsně pod hladinu 1,175 USD/EUR, ale během odpoledne se obchodování přesunulo k hladině 1,17. V eurozóně v červenci došlo k dalšímu zrychlení inflace, a to především s ohledem na růst cen energií. Oproti tomu ve 2. čtvrtletí pokračovalo snižování tempa růstu evropské ekonomiky těsně nad 2 %. Dnes večer se dozvíme výsledek zasedání Americké centrální banky (Fed), který však sotva přinese něco nového. Úrokové sazby Fed zvýšil v červnu a jejich další zvýšení tak lze očekávat až v září. Toto zasedání se rovněž obejde bez zveřejnění nové prognózy. Z toho vyplývá, že dopad na kurz eurodolaru by tak měl být spíše nevýznamný.
Očekávaná data a události
ČR: Index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském průmyslu (červenec), Plnění státního rozpočtu (červenec)
Eurozóna: Index PMI ve zpracovatelském průmyslu (červenec)
Polsko: Index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském průmyslu (červenec)
USA: Zasedání Americké centrální banky (Fed), Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru ADP (červenec), Index ISM aktivity ve zpracovatelském sektoru (červenec)