ČR: Český statistický úřad (ČSÚ) revidoval údaj o HDP za 2. čtvrtletí letošního roku, podle kterého domácí ekonomika v tomto období mezikvartálně stagnovala a meziročně vzrostla o 2,7 %.
Eurozóna: Spotřebitelská inflace v srpnu podle předběžných údajů vzrostla o 0,3 % r/r. Míra nezaměstnanosti v červenci stagnovala na 11,5 %.
Německo: Maloobchodní tržby v červenci poklesly o 1,4 % m/m a vzrostly jen o 0,7 % r/r.
Polsko: HDP ve 2.čtvrtletí vzrostl o 0,6 % kv./kv. a o 3,3 % r/r.
USA: Osobní příjmy v červenci vzrostly o 0,2 % m/m a osobní výdaje poklesly o 0,1 % m/m. Spotřebitelská důvěra podle indexu Michiganské univerzity vzrostla v srpnu na 82,5 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Koruně se v posledním srpnovém pracovním dnu podařilo smazat větší část čtvrtečních ztrát a k euru posílila o téměř 10 haléřů. Vliv na posílení koruny měl i mírně zlepšený údaj o výkonu domácí ekonomiky za 2. čtvrtletí letošního roku, dařilo se však měnám v celém středoevropském regionu. V souhrnu za minulý týden si koruna polepšila a vzdálila se od hranice 28 CZK/EUR. V aktuálním týdnu nelze vyloučit, že se koruna posune ještě k mírně silnějším hodnotám. V několikatýdenním výhledu počítám s tím, že se kurz koruny ustálí v pásmu 27,50 – 28 CZK/EUR, tj. na slabších úrovních než v první polovině letošního roku.
CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru s americkým dolarem pokračovalo v závěru týdne obchodování převážně nad hladinou 21 CZK/USD. Posilování koruny se během odpoledne zastavilo a koruna zavírala zhruba 5 haléřů nad zmíněnou hladinou 21 CZK/USD. Po celý minulý týden se přitom koruna nacházela v těsné blízkosti dvouletých minim. Vůči polskému zlotému se koruna v pátek pohybovala převážně na dolní straně hladiny 6,60 CZK/PLN.
HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý k euru po lepších datech o polském HDP a zklidnění situace na Ukrajině mírně posílil k úrovni 4,21 PLN/EUR. Maďarský forint se pohyboval v rozpětí 314 – 316 HUF/EUR.
USD/EUR: Na nová minima se v závěru minulého týdne dostalo euro vůči americkému dolaru. Zatímco během pátečního dopoledne si euro připsalo mírné zisky, tak v odpoledních hodinách se směr obchodování obrátil a euro po lepších datech z USA zamířilo pod hladinu 1,315 USD/EUR - na nejslabší hodnoty od 6. září loňského roku. Dnes na eurodolaru očekávám klidnější charakter obchodování vzhledem k zavřeným americkým trhům (státní svátek).
Očekávaná data a události
ČR: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI (srpen)
Eurozóna: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI (srpen)
Německo: HDP za 2. čtvrtletí
Polsko: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI (srpen)