Klíčové události
- ČR: Spotřebitelské ceny v červnu překvapivě vzrostly o 0,4 % m/m a o 1,6 % r/r. Nezaměstnanost, vyjádřená jako podíl nezaměstnaných osob, v červnu poklesla na 7,3 % z květnových 7,5 %.
- Podle nové prognózy Mezinárodního měnového fondu (MMF) letos světová ekonomika vzroste o 3,1 % (původně 3,3 %). Ekonomiku eurozóny letos čeká pokles o 0,6 %, USA růst o 1,7 % a region střední a východní Evropy růst o 2,2 %, přičemž pro ČR se počítá s růstem o 0,3 %.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruna včera vůči euru posílila z ranních úrovní kolem 25,95 CZK/EUR na odpoledních 25,85. Během dopoledne se však kurz kotoval i výrazněji pod 25,80. Zatímco v poslední době se často stávalo, že se koruna pohybovala zcela nelogicky bez zjevných důvodů, tak včerejší posilování koruny mělo zcela jasnou příčinu – vyšší růst spotřebitelských cen. Meziroční růst cen blíže dvouprocentnímu inflačnímu cíli České národní banky (ČNB), rovná se nižší pravděpodobnost, že budou ze strany ČNB realizovány v nejbližší době intervence proti koruně. Prostá aritmetika však v tomto případě tak úplně neplatí. Za prvé, růst cen potravin, či obecně nezbytných statků, výrazně nad celkovým růstem spotřebitelských cen, nelze hodnotit kladně. Za druhé červnová čísla ukazují jen výsledek za jeden měsíc, přičemž trend tempa růstu cen zůstává zachován směrem dolů. Podle mého názoru se tak sice pravděpodobnost kurzových intervencí v nejbližší době sice snížila, ale jen velmi mírně. Ti členové bankovní rady ČNB, kteří se vyjádřili k neprodlenému zahájení intervencí, svůj názor na jednom čísle určitě nezmění. Z dlouhodobějšího pohledu se tak nic nemění. Koruna by se měla i nadále udržovat na slabších úrovních v blízkosti hladiny 26 Kč/EUR a výše.
- K americké měně koruna z denního nadhledu oslabila a v závěru odpoledne se vrátila zpět nad hladinu 20,20 CZK/USD. K polskému zlotému posílila během dopoledne a v závěru odpoledne se kurz kotoval pod hranicí 6 CZK/PLN.
- Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý k euru mírně oslabil. Ke konci dne se kurz kotoval v blízkosti hladiny 4,32 PLN/EUR. Maďarský forint k euru posílil na 292 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru euro k dolaru dále oslabilo a obchodvání se přesunulo pod hladinu 1,28 USD/EUR, tj. na nejslabší úrovně od začátku dubna. Dnes bude pro vývoj na tomto měnovém páru klíčový zápis z posledního zasedání Fedu, který může vnést více světla k ukončování výkupů aktiv Fedem.
Dnešní očekávaná data a události
- Německo: Index spotřebitelských cen (květen)
- USA: zápis z posledního zasedání FOMC (Fed), Projev B. Bernankeho v Bostonu