ČR: Domácí ekonomika ve 3. čtvrtletí finálně poklesla o 0,2 % k/k a vzrostla o 1,5 % r/r. Podíl nezaměstnaných osob v prosinci vzrostl na 3,7 %. Devizové rezervy ČNB v prosinci mírně vzrostly na 132,247 mld. eur.
Eurozóna: Míra nezaměstnanosti v listopadu setrvala na 6,5 %.
Německo: Průmyslová produkce v listopadu vzrostla o 0,2 % m/m a poklesla o 0,4 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru na úvod týdne pohybovala primárně v okolí hranice 24 CZK/EUR. Začátek týdne byl bohatý na domácí makroekonomické statistiky. Finálně byl potvrzen mezikvartální pokles HDP ve 3. čtvrtletí o 0,2 %. Za pozornost stojí, že míra zisku podniků vzrostla na 46,6 % r/r, zatímco reálná spotřeba domácností na obyvatele poklesla o 7,8 % r/r. Podíl nezaměstnaných osob v prosinci vzrostl jen na 3,7 % a v souhrnu za celý loňský rok mírně poklesl na 3,4 %, když v roce 2021 činil 3,8 %. Pro nadcházející měsíce se však zvyšuje pravděpodobnost dalšího pozvolného nárůstu nezaměstnanosti nad 4 % a úbytku volných pracovních pozic s ohledem na probíhající hospodářskou recesi. Za zvýšenou pozornost stály i zveřejněné statistiky České národní banky (ČNB) o devizových obchodech a intervencích. Ukazuje se, že loni v listopadu ČNB na podporu koruny vůbec neintervenovala, což bylo poprvé od prosince 2021. Ostatně již v říjnu byly intervence ve srovnání s obdobím květen až září 2022 marginální. A z vývoje devizových rezerv za prosinec vyplývá, že podobně (nízké či žádné intervence) tomu bylo i v prosinci. ČNB v tomto směru pomohlo jak zlepšení situace na finančních trzích, tak i skutečnost, že pravděpodobně část účastníků finančního trhu přestalo bavit se s ČNB o kurz koruny přetahovat.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna na úvod nového týdne výrazně posilovala na téměř 22,30 CZK/USD, když kopírovala vývoj na eurodolaru. Vůči polskému zlotému se pohybovala v rozmezí 5,10 – 5,12 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru v pondělí mírně oslabil na 398 HUF/EUR a obchodování polského zlotého k euru probíhalo na spodní straně hladiny 4,70 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru zkraje nového týdne euro prudce posílilo a obchodování se přesunulo nad hladinu 1,07 a během odpoledne až na 1,075 USD/EUR (nejsilnější hodnoty eura od loňského června). Makroekonomický kalendář byl v pondělí relativně prázdný. Euru pomohla informace, že Evropská centrální banka (ECB) očekává velmi silný růst mezd v eurozóně v nadcházejících čtvrtletích, což podporuje výraznější zvyšování sazeb v eurozóně. Stěžejní však bude pro eurodolar až prosincová spotřebitelská inflace v USA (12/1).
Očekávaná data a události
USA: Index optimismu NFIB mezi malými podniky (prosinec), Projevy centrálních bankéřů (Fed) – J. Powell