ČR:Průmyslová produkce se v průběhu března meziročně zvýšila o 0,4 procenta, meziměsíčně ovšem přidala dokonce 2,6 procenta. Stavebnictví si v březnu meziročně polepšilo o 8,2 procenta, ačkoliv v rámci meziměsíčního srovnání došlo reálně k poklesu o 3,7 procenta. Zahraniční obchod se zbožím skončil v březnu ve schodku 13,8 miliardy korun (počítáno v běžných cenách). Míra nezaměstnanosti v dubnu poklesla o 0,1 procentního bodu na hodnotu 3,3 procenta. Objem devizových rezerv dosáhl na konci měsíce dubna výše 161,4 miliardy eur.
Eurozóna:Index důvěry investorů Sentix se aktuálně drží na hodnotě -22,6 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Pondělí bylo na klíčové ekonomické události opravdu bohaté. Český statistický úřad zveřejnil mimo jiné data týkající se dubnové míry nezaměstnanosti a březnového vývoje v průmyslu. Podíl nezaměstnaných osob v dubnu poklesl jen na 3,3 procenta oproti březnovým 3,4 procenta. Očekávalo se přitom většinově snížení nezaměstnanosti na 3,2 procenta. Vysvětlit to lze tím, že v dubnu k zaměstnavatelům nastoupilo téměř 36 tisíc občanů Ukrajiny. Dělat z dubnových čísel nějaké negativní závěry směrem do dalších měsíců však zatím nemá příliš smysl. I nadále lze během jara očekávat pokles nezaměstnanosti směrem ke třem procentům. Co se průmyslu týče, ten s ohledem na podmínky vykázal v březnu poměrně solidní výsledky. Produkce oproti únoru vzrostla o 2,6 procenta a v meziročním srovnání vzrostla o 0,4 procenta. Meziročně se zvýšila i hodnota nových zakázek o 3,4 procenta, avšak zde je třeba zdůraznit, že zakázky jsou zveřejňovány v běžných cenách a nereflektují tak aktuální velmi vysokou inflaci. Česká koruna na úvod nového pracovního týdne ve vztahu k jednotné evropské měně posílila, a to až na hodnotu 24,99 CZK/EUR. Nyní však bude trh s napětím vyčkávat na středu, kdy by měl prezident Miloš Zeman jmenovat nového guvernéra České národní banky.
USDCZK& PLNCZK: Také na měnovém páru s americkým dolarem se koruně dařilo. Z ranních 23,85 CZK/USD si polepšila na pozdějších 23,74 CZK/USD. Zaváhala naopak na trhu s polským zlotým, kde oslabila k úrovni 5,33 CZK/PLN.
EURHUF& EURPLN: Kromě koruny si vůči euru z dalších středoevropských měn polepšil včera taktéž maďarský forint. Hodnota jeho devizového kurzu činila na konci obchodního dne 381,2 HUF/EUR. Podobně se však zadařilo i polskému zlotému. Na tamních trzích bylo euro na konci odpoledne k dostání v kurzu 4,692 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru patřil včerejší den euru. To posilovalo především v průběhu dopoledních hodin. A ačkoliv vzápětí o své ranní zisky částečně přišlo, dokázalo vyhnat směnný kurz k metě 1,053 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Index spotřebitelských cen (duben), maloobchodní tržby (březen).
Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW (květen).
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (květen).