ČR: Průmyslová produkce v květnu vzrostla o 1,6 % m/m a o 1,4 % r/r. Stavební produkce v květnu vzrostla o 1,0 % m/m a klesla o 2,7 % r/r. Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu přebytkem ve výši 11,8 mld. Kč.
Německo: Průmyslová produkce v květnu klesla o 0,2 % m/m, meziročně vzrostla o 0,8 %.
Maďarsko: Spotřebitelské ceny v červnu vzrostly o 0,3 % m/m a o 20,1 % r/r.
USA: Míra nezaměstnanosti se v červnu snížila na 3,6 %. V červnu bylo vytvořeno 209 tis. pracovních míst NFP.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna zprvu na měnovém páru s eurem v dopoledních hodinách oslabovala nad hladinu 23,95 CZK/EUR, po poledni ztráty umazala a v závěru odpoledne se obchodovalo mírně nad úrovni 23,85 CZK/EUR. V souhrnu tak oproti čtvrtku mírně posílila. Průmyslová produkce meziměsíčně vzrostla o 1,6 % a ve zpracovatelském průmyslu dokonce o 3,5 %. V meziročním srovnání průmysl vzrostl o 1,4 % a to opět primárně díky motorovým vozidlům (ve většině odvětví produkce opět klesala, což platilo především pro energeticky náročná odvětví). Nové zakázky však v květnu meziročně poklesly o 4,4 %. V meziměsíčním srovnání výrazně vzrostla zejména výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (54,2 %). V souhrnu však z květnových čísel nelze dělat pozitivní závěry pro nadcházející měsíce. Produkce automobilů ve druhé polovině letošního roku totiž přestane být zkreslována velmi nízkou statistickou základnou, takže i meziroční růst výroby automobilů nebude zdaleka tak impozantní jako v první polovině letošního roku. Indexy podnikatelských nálad v ČR i v Německu vypadají velmi slabě a signalizují poměrně prudký pokles nových zakázek.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se v pátek koruně dařilo, když dokázala umazat své ztráty z předešlých dnů. Zatímco ještě dopoledne se obchodovalo na hranici 22,0 CZK/USD, v průběhu dne česká měna postupně zamířila pod hladinu 21,80 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna naopak oslabila, na konci odpoledne se pohybovala mírně pod úrovní 5,35 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint zprvu oslaboval na hladinu 389 HUF/EUR, v průběhu odpoledne však ztráty umazal a zakončil mírně pod úrovní 385 HUF/EUR. Polský zlotý na měnovém páru s eurem umazal část předešlých ztrát a posílil z úrovně 4,49 PLN/EUR na hladinu 4,46 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pátek dařilo euru, které tak umazalo předešlé ztráty (kdy oslabilo zejména po silných datech z amerického trhu). Zisky si začalo připisovat po poledni, kdy byly zveřejněny další statistiky z USA. Postupně zamířilo na hladinu 1,095 USD/EUR. Data z amerického trhu přinesla poněkud smíšený obrázek. Bylo vytvořeno pouze 209 tis. pracovních míst NFP, ačkoli trh odhadoval nárůst o 225 tis. (a došlo také k revizi květnových dat směrem dolů). Zároveň však došlo k mírnému snížení míry nezaměstnanosti a ke zrychlení růstu průměrné hodinové mzdy. Navýšení sazeb o 25 bazických bodů na červencovém zasedání Fedu se však stále jeví jako velmi pravděpodobné, nyní je pozornost upřena zejména na červnovou americkou spotřebitelskou inflaci, která bude zveřejněna tento týden.