Klíčové události
- ČR: Index spotřebitelských cen v září klesl meziměsíčně o 0,4 %, meziročně inflace dosáhla 1,0 %.
- SR: Stavební produkce v srpnu meziměsíčně stagnovala, meziročně klesla o 4,2 %. Průmyslová produkce v srpnu vzrostla ve srovnání s červencem o 0,7 %. Obchodní bilance v srpnu vykázala přebytek ve výši 261 mil. eur.
- Německo: Průmyslová produkce v srpnu meziměsíčně rostla o 2,1 %. Jedná se o nejlepší výsledek od července 2011. V meziročním srovnání zaznamenala oživení o 0,7 %. Stavební výroba v srpnu zpomalila o 0,9 %, v meziročním srovnání klesla o 1,0 %.
- USA: Centrální banka (Fed) rozhodla nesnižovat objem vykupovaných aktiv skrz tzv. program kvantitativního uvolňování (QE). Nákupy dluhopisů tak setrvají v současné výši 85 miliard dolarů měsíčně. Zápis z jednání však uvádí, že nynější hlasování měnového výboru již bylo těsné a podpora omezení QE se zvyšuje.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruna vůči euru poprvé od začátku října výrazně ztrácela. Z ranních úrovní kolem 25,49 CZK/EUR oslabila v průběhu dne až k hranici 25,63 CZK/EUR, do pozdního odpoledne domácí měna část svých ztrát korigovala a ukončila na 25,58 CZK/EUR. Negativnímu vývoji koruny mohl dopomoci i výsledek zářijové inflace, který opět nahrává do karet České národní bance k využití devizových intervencí.
- Vývoj vůči americkému dolaru byl obdobný, ztráty koruny byly však výraznější. Kurz otevíral mírně nad hladinou 18,80 CZK/USD, během obchodní seance zamířil až k úrovni 18,96 CZK/USD a kolem 17. hodiny uzavřel na 18,92 CZK/USD.
- Ztrátám se nevyhnuly ani zbylé středoevropské měny. Forint oslabil v dopoledních hodinách, po zbytek dne již nevykazoval výraznější trend a v průběhu pozdního odpoledne se kotoval na hranici 296,0 HUF/EUR. Zlotý včera zaznamenal nevýznamné výkyvy na obě strany, v závěru odpoledne ukončil v mírné ztrátě na úrovni 4,196 PLN/EUR.
- Na hlavním měnovém páru americký dolar sbíral významné zisky a to zejména v dopoledních hodinách. Kolem 17. hodiny se kurz eurodolaru pohyboval na 1,351 USD/EUR. Pozitivní vliv na dolar mohlo mít i rozhodnutí prezidenta Baracka Obamy pozvat členy republikánů z obou komor Kongresu k dalšímu vyjednávání. Demokraté se tak na poslední chvíli snaží odvrátit případnou platební neschopnost Spojených států.
Dnešní očekávaná data a události
- EU: Projev prezidenta ECB Draghiho
- USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Projevy centrálních bankéřů