Akcenta top

Ranní zprávy 10.10.2016

Ranní zprávy 10.10.2016
CZ2016-10-10 

Klíčové události

 • ČR: Obchodní bilance v srpnu v přebytku 13,8 mld. CZK. Průmyslová produkce v srpnu: +13,1 % r/r. Ze zápisu z posledního zasedání bankovní rady ČNB vyšlo najevo, že v radě panoval souhlas, že není možné vyloučit zavedení záporných sazeb na podporu kurzového závazku nebo hladkého exitu. Během jednání ale zaznělo, že vzhledem k tomu, že v části trhu už jsou záporné sazby započítány, klesá potřeba jejich zavedení. Ze zápisu také vyplynulo, že nové makroúdaje nemění názor rady, a že režim používání kurzu bude zřejmě ukončen v polovině 2017. Devizové rezervy ke konci září vzrostly na 73,39 mld. EUR (nové historické minimum) z revidovaných 70,59 mld. EUR na konci srpna.
 • Maďarsko: Obchodní bilance v srpnu v přebytku 601 mil. EUR. Průmyslová produkce v srpnu +3,5 % m/m a +11,1 % r/r. 
 • Německo: Průmyslová produkce v srpnu +2,5 % m/m.
 • USA: Míra nezaměstnanosti v září na úrovni 5 %. Změna zaměstnanosti v nezemědělských sektorech (NFP) v září: + 156 tisíc. Průměrná hodinová mzda v září +0,2 % m/m. Spotřebitelské úvěry v srpnu: 25,9 mld. USD. Velkoobchodní zásoby v srpnu -0,2 % m/m.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Koruna se v pátek opět vůbec nehnula. Obchodování pokračovalo těsně u hranice 27 CZK/EUR. Zápis za zasedání České národní banky se do vývoje kurzu nijak nepromítl. Dnes budou zveřejněny dvě důležité statistiky z domácí ekonomiky, a to zářiová nezaměstnanost a inflace. Ač jsou tyto údaje jedny z nejklíčovějších, s korunou pravděpodobně nezahýbou. 
 • USDCZK & PLNCZK: Koruna si vůči americkému dolaru v reakci na dění na hlavních trzích přilepšila a uzavřela na 24,16 CZK/USD. Na páru se zlotým vykázala výkyvy na obě strany. Kolem 17. hodiny se kotovala na 6,316 CZK/PLN. 
 • EURHUF & EURPLN: Forintu se podařilo lehce rozšířit zisky z předchozích dní a obchodní seanci završil u hladiny 303,7 HUF/EUR. Zlotý čelil mírně rozkolísanému vývoji. V závěru odpoledne se pohyboval v blízkosti hranice 4,28 PLN/EUR. 
 • EURUSD: Do dění na hlavním měnovém páru se poměrně významně promítly výsledky dat z amerického trhu práce, které lehce zaostaly za očekáváními. Na trhu začaly převládat pochybnosti, zda americká centrální banka (Fed) skutečně míří k brzkému zvýšení úrokových sazeb, což se promítlo oslabováním dolaru až 1,12 USD/EUR. V pozdních odpoledních hodinách ale došlo k mírné korekci, díky které dolar umazal část nových ztrát a evropskou seanci ukončil na 1,118 USD/EUR.

Očekávaná data a události

 • ČR: Míra nezaměstnanosti (září), Index spotřebitelských cen (září)
 • Slovensko: Obchodní bilance (srpen)
 • Německo: Obchodní bilance (srpen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností