Slovensko: Objem exportu v září vzrostl o 3,7 % r/r a objem importu o 8,7 % r/r. Saldo obchodní bilance bylo kladné ve výši 302,7 mil. eur.
ČR: Spotřebitelská inflace se v říjnu meziměsíčně nezměnila. Meziročně ceny vzrostly o 0,2 % r/r. Podíl nezaměstnaných osob v říjnu poklesl na 5,9 % ze zářijových 6,0 %.
Eurozóna:Index investorské důvěrySentix v listopadu vzrostl na 15,1 bodu.
Německo:Přebytek obchodní bilance v září vzrostl na 22,9 mld. eur.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Vývoj koruny k euru zkraje nového týdne příliš zajímavý nebyl. Navzdory překvapivě nízkému růstu spotřebitelských cen, jen o 0,2 % r/r, se obchodování odehrávalo těsně nad hladinou 27 CZK/EUR a pohyby byly zcela minimální. Vzhledem k vývoji za poslední čtyři měsíce asi nebude žádným překvapením, že podobný charakter obchodování lze očekávat i v dalších dnech tohoto týdne. Pokud centrální bankéři dodrží slovo, tak bude intervenční režim trvat minimálně do konce roku 2016. Kromě inflace byly ještě včera zveřejněny nové údaje z pracovního trhu. Říjen přinesl další pokles nezaměstnanosti a k tomu stále vysoký počet volných nabízených pracovních míst.
USDCZK & PLNCZK: Obchodování koruny k americkému dolaru probíhalo zkraje nového týdne nad hladinou 25 CZK/USD. Pondělí nepřineslo žádná důležitější data ať již z eurozóny či z USA a dolaru tak chyběly impulsy k dalšímu posílení. Při pohledu na vývoj koruny v posledních třech týdnech je evidentní, že se česká měna nachází pod silným prodejním tlakem a z několikadenního nadhledu je pravděpodobnější další posílení dolaru. Minima koruny z letošního května leží na úrovni 26 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna mírně oslabila, když se obchodovalo především kolem hladiny 6,35 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý posílil z ranních 4,265 na odpoledních 4,25 PLN/EUR. Posílil i maďarský forint, který odpoledne zamířil pod hladinu 314 HUF/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se na úvod nového týdne nic důležitějšího neudálo. Po divokém pátečním odpoledni, kdy euro zamířilo až do těsné blízkosti hladiny 1,07 USD/EUR, se obchodovalo v rozmezí 1,073 – 1,079 USD/EUR. Klidnějšímu začátku týdne pomohla i absence důležitějších ekonomických dat. Bez významnějších ekonomických statistik se budeme muset obejít i dnes, a tak i dnešek by se měl nést spíše ve znamení konsolidace.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Evropská centrální banka - projevy centrálních bankéřů
Maďarsko: Index spotřebitelských cen (říjen)
USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB (říjen), Velkoobchodní zásoby (září)