Akcenta top

Ranní zprávy 10.11.2017

Ranní zprávy 10.11.2017
CZ2017-11-10 

Klíčové události

  • ČR: Index spotřebitelských cen v říjnu +0,5 % m/m a 2,9 % r/r. Česká národní banka (ČNB) uvedla, že meziroční inflace byla v říjnu zcela v souladu s prognózou ČNB, jak z pohledu celkového údaje, tak z pohledu jednotlivých složek cenového vývoje.
  • Německo: Obchodní bilance v září v přebytku 21,8 mld. EUR. 
  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 239 tisíc. Velkoobchodní zásoby v září +0,3 % m/m. 

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna si vůči euru lehce přilepšila a v pozdních odpoledních hodinách se kotovala na úrovni 25,53 CZK/EUR. Inflace měřená růstem spotřebitelských cen se v říjnu vyšplhala na nejvyšší úroveň za posledních pět let. V meziročním srovnání zůstávají hlavním zdrojem růstu spotřebitelských cen potraviny. K růstu výrazněji přispívají i dražší náklady na bydlení včetně energií a v neposlední řadě i zvýšení cen v restauracích a ubytovacích zařízení. Pro domácnosti pozitivní zprávou je, že inflace v říjnu pravděpodobně dosáhla svých letošních maxim a v závěru roku tempo růstu spotřebitelských cen přece jen poleví. Hlavním důvodem je vyšší srovnávací základna z loňského listopadu a prosince. Čeho se však v nejbližších měsících rozhodně nedočkáme, jsou nižší ceny potravin.
  • USDCZK & PLNCZK: Vývoj na měnovém páru koruna k americkému dolaru odrážel dění na eurodolaru. Domácí měna si tak mírně polepšila a kolem 17. hodiny se obchodovala u hladiny 21,94 CZK/USD. Vůči zlotému měla koruna rovněž tendenci posilovat, zisky se jí však nepodařilo udržet a ukončila na 6,03 CZK/PLN. 
  • EURF & EURPLN: Forint vykázal pohyby na obě strany a na konci obchodní seance se pohyboval těsně u hranice 312 HUF/EUR. Zlotý vůči euru sílil k úrovni 4,229 PLN/EUR, odpoledne se pak vrátil k 4,234 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Euru včera hrála do karet vyjádření představitelů Evropské centrální banky (ECB). Vitor Constancio, Benoit Coeure i Yves Mersch si pochvalovali ekonomické oživení eurozóny. Euro si tak vůči dolaru do závěru evropské seance polepšilo k hladině 1,163 USD/EUR. Co se týče ekonomického kalendáře, tak včera jeho obsah nepřipoutal příliš pozornosti, a obdobně to tak bude pravděpodobně i dnes. 

Očekávaná data a události

  • ČR: Zápis ze zasedání ČNB (listopad)
  • Polsko: Běžný účet platební bilance (září)
  • USA: Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan (listopad)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností