Akcenta top

Ranní zprávy 10.2.2017

Ranní zprávy 10.2.2017
CZ2017-02-10 

Klíčové události

  • Německo: Obchodní bilance v prosinci v přebytku 18,4 mld. EUR. 
  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 234 tisíc. Velkoobchodní zásoby v prosinci +1 % m/m.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: U kurzu koruny k euru jsme nebyli svědky ničeho nového. Opět se opakoval dosavadní nudný scénář, tedy obchodování do strany v minimální vzdálenosti od hranice 27 CZK/EUR. Dnes budou na programu dvě důležité události. První bude statistika vývoje lednové inflace, jejíž výsledek bude významným podnětem pro rozhodování ČNB ohledně ukončení intervenčního režimu. Druhou bude zápis z posledního zasedání ČNB, který může k nejistému datu ukončení kotvy na koruně poskytnout nápovědu. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruně se vůči americkému dolaru vstup do obchodní seance povedl a posílila k 25,21 CZK/USD. V průběhu dne se však vývoj na trhu obrátil v její neprospěch a závěru odpoledne oslabila k úrovni 25,33 CZK/USD. Na páru se zlotým koruna posílila a kolem 17. hodiny se obchodovala u 6,25 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera dařilo maďarskému forintu, který do pozdních odpoledních hodin posílil k hladině 308,1 HUF/EUR. Momentálně je nejsilnější za poslední tři týdny. Zlotý nejdříve lehce posiloval, posléze se přesunul do červených čísel a ukončil na 4,332 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Vývoj na hlavním měnovém páru se odehrával ve prospěch amerického dolaru. Kurz eurodolaru se na konci evropské seance kotoval v blízkosti hranice 1,066 USD/EUR. Jaké příčiny stály za posílením dolaru? Jednak se na trhu pozitivně projevil výsledek počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který během minulého týdne klesl až o překvapivých 12 tisíc. Druhým faktorem bylo vyjádření Bílého domu, který uvedl, že prezident Spojených států Donald Trump v příštích týdnech oznámí nejambicióznější daňovou reformu od vládnutí Ronalda Regana. Konkrétní chystaná opatření nejsou zatím s jistotou známá, nicméně cílem Trumpovi administrativy bude snížení celkového daňového zatížení amerických podniků.

Očekávaná data a události

  • ČR: Index spotřebitelských cen (leden), Zápis ze zasedání ČNB
  • Slovensko: Průmyslová produkce (prosinec), Hrubý domácí produkt –předb. výsledek (4. kvartál)
  • USA: Ceny dováženého zboží (leden), Bilance federálního rozpočtu (leden), Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan (únor)

 

Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností