ČR:Obchodní bilance v březnu v přebytku 18,7 mld. CZK. Devizové rezervy ČNB v dubnu stouply o 182 mil. na 121,71 mld. EUR.
USA:Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu -0,4 % t/t. Index cen výrobců v dubnu +0,1 % m/m a +2,6 % r/r. Velkoobchodní zásoby v březnu +0,3 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Vývoj koruny vůči euru byl včera mírně rozkolísaný, nicméně obchodování se odehrálo pouze v úzkém pásmu 25,54 – 25,62 CZK/EUR. Na konci obchodní seance se koruna kotovala na 25,59 CZK/EUR. Co se týče makroekonomických statistik z české ekonomiky, tak včera byla zveřejněna akorát březnová obchodní bilance, která se do dění na trhu nijak nepromítla. Vývoz meziročně klesl o 7,9 % na 308,2 mld. Kč a dovoz o 6,6 % na 289,5 mld. Kč. Výsledek je však zkreslen dvěma faktory. Za prvé letošní březen měl o dva pracovní dny méně, což se skrz slabší průmyslovou produkci odrazilo i do zmíněné dynamiky vývozu a dovozu. Druhým faktorem je meziročně silnější kurz koruny. Po očištění o tyto dva faktory nejsou výsledky březnového zahraničního obchodu zdaleka tak špatné, jak se na první pohled může zdát. Dnes nás čekají dubnové výsledky nezaměstnanosti a inflace. Inflaci bude věnována zvlášť pozornost vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z nejdůležitějších ukazatelů, na základě jejíž dynamiky se Česká národní banka (ČNB) rozhoduje, kdy zvýší úrokové sazby.
USDCZK & PLNCZK: Na páru s americkým dolarem koruna vystřídala pohyby na obě strany v reakci na dění na hlavních trzích. Ráno zamířila k úrovni 21,66 CZK/USD, aby posléze tyto ztráty umazala a po 14. hodině posilovala k 21,49 CZK/USD. Kolem 17. hodiny se pak kotovala u 21,58 CZK/USD. Vůči zlotému si domácí měna pohoršila a do pozdního odpoledne oslabila k hranici 6,0 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Forint navázal na oslabující trend ze začátku týdne a do konce obchodní seance oslabil k hladině 315,3 HUF/EUR. Zlotý sice během rána mírně ztrácel, později však obrátil směr a začal nabírat zisky. Do závěru odpoledne si polepšil k hladině 4,268 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru mělo během většiny evropské obchodní doby navrch euro, které ale do pozdních odpoledních hodin odevzdalo veškeré zisky zpět a kolem 17. hodiny se na trhu obchodovalo u 1,185 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Míra nezaměstnanosti (duben), Index spotřebitelských cen (duben)
USA: Index spotřebitelských cen (duben), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Bilance federálního rozpočtu (duben)