Klíčové události
- ČR: Průmyslová produkce v dubnu poklesla o 0,7 % m/m a vzrostla o 0,5 % r/r (po očištění o pracovní dny klesla o 3,4 % r/r). Nové průmyslové zakázky v dubnu vzrostly o 5,8 % r/r. Stavební produkce v dubnu poklesla o 11,4 % r/r.
- Německo: Průmyslová produkce v dubnu vzrostla o 1,8 % m/m a o 1,0 % r/r.
- USA: V květnu bylo vytvořeno 175 tis. nových pracovních míst mimo zemědělský sektor. Míra nezaměstnanosti ve stejném měsíci vzrostla na 7,6 % z dubnových 7,5 %.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruna v závěru minulého týdne dále posilovala a vůči oběma hlavním měnám se dostala na několikaměsíční maxima. Na měnovém páru s eurem se již v pátečních ranních hodinách obchodovalo pod hladinou 25,70 CZK/EUR a následně během dne koruna dále rozšiřovala své zisky. Odpoledne se již směnný kurz kotoval těsně nad hladinou 25,50 CZK/EUR, tj. na téměř tříměsíčních korunových maximech. Za posílením koruny mohly stát technické faktory a rovněž vývoj zbylých středoevropských měn. Nelze ani vyloučit, že svoji roli sehrála i mírně lepší data z domácí ekonomiky (statistika zahraničního obchodu a průmyslová produkce). Česká národní banka (ČNB) již od podzimu loňského roku vystupuje s verbálními intervencemi proti koruně a současné posílení koruny by se jí nemuselo úplně zamlouvat, obzvláště když růst cen zůstává pod 2 % inflačním cílem ČNB. Z nadhledu nadcházejících týdnů tak i nadále počítám spíše s oslabením koruny, směrem k hranici 26 CZK/EUR a výše. Vůči americkému dolaru koruna posílila na více jak tříměsíční maxima pod hladinu 19,30 CZK/USD. Obchodování koruny ke zlotému poznamenala odpoledne polská centrální banka (NBP), která intervenovala ve prospěch zlotého. Před intervencí se kurz ohyboval dokonce již pod úrovní 5,95 CZK/PLN. Po intervenci koruna skokově oslabila o cca 10 haléřů a kurz se vrátil zpět nad hranici 6 CZK/PLN.
- Ve středoevropském regionu polský zlotý k euru odpoledne po intervenci NBP skokově posílil z ranních 4,30 až k hladině 4,23 PLN/EUR. Dařilo se i maďarskému forintu, který se vzdálil od hranice 300 HUF/EUR a v závěru odpoledne se pohyboval kolem úrovně 295 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru již euro své zisky dále nerozšířilo a během odpoledne po údajích z amerického pracovního trhu naopak oslabilo k úrovni 1,32 USD/EUR.
Dnešní očekávaná data a události
- ČR: Index spotřebitelských cen, Míra nezaměstnanosti (květen)
- Slovensko: Průmyslová výroba (duben)
- Eurozóna: Důvěra investorů Sentix (červen)