Akcenta top

Ranní zprávy 10.6.2014

Ranní zprávy 10.6.2014

Klíčové události

  • ČR: Míra nezaměstnanosti v květnu klesla z dubnových 7,9 % na 7,5 %. Index cen spotřebitelů v květnu +0,1 % m/m a +0,4 % r/r. ČNB uvedla, že květnový meziroční růst inflace byl nižší, než banka očekávala. Podle ČNB se slabší koruna již projevila skrze vyšší importní ceny. Dle prognózy pro nadcházející kvartály by rostoucí dovozní ceny měly být hlavním faktorem, který bude tlačit na zvyšování inflace. Centrální banka také předpokládá, že v dlouhodobějším výhledu začne protiinflačně působit jednak růst domácí ekonomiky a jednak postupně se zvyšující mzdy.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Obchodování koruny vůči euru probíhalo během včerejška bez znatelnějšího trendu. Kurz se pohyboval do strany kolem úrovně 27,44 CZK/EUR. Výsledek inflace byl shodný s očekáváními a trh na něj de facto nereagoval. I pro dnešek platí, že kurz s vysokou pravděpodobností nepřekročí pásmo 27,40 – 27,50 CZK/EUR. 
  • CZK/USD & CZK/PLN: Domácí měna na páru s americkým dolarem oslabila v reakci na dění na hlavním měnovém páru. V pozdních odpoledních hodinách se kurz kotoval na hladině 20,18 CZK/USD. Koruna vůči zlotému umazala část ztrát, které nabrala v pátek. Ukončila na úrovni 6,692 CZK/PLN.
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Jak forint, tak i zlotý na začátku týdne ztrácely. Forint do závěru odpoledne oslabil k hladině 303,8 HUF/EUR. Zlotý se na konci obchodní seance kotoval na hranici 4,103 PLN/EUR. 
  • USD/EUR: Americký dolar si na hlavním měnovém páru připsal další zisky. V průběhu odpoledne se obchodování přesunulo pod hranici 1,36 USD/EUR. Kolem 17. hodiny se kurz eurodolaru kotoval na úrovni 1,359 USD/EUR. Včera nebyla zveřejněna v podstatě žádná důležitá data, která by byla příčinou posílení dolaru. Za slabšími hodnotami eura stojí především Evropská centrální banka (ECB), která minulý čtvrtek zásadním způsobem uvolnila měnové podmínky v eurozóně.

Očekávaná data a události

  • Slovensko: Průmyslová produkce (duben)
  • Polsko: Projev prezidenta NBP

 

AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností