Klíčové události
• ČR: Spotřebitelská inflace v květnu vzrostla o 0,3 % m/m a o 0,7 % r/r.
• Eurozóna: Podle zpřesněného odhadu HDP v 1. čtvrtletí letošního roku vzrostl o 0,4 % mezičtvrtletně a o 1,0 % v meziročním srovnání.
• Maďarsko: Spotřebitelská inflace v květnu vzrostla o 0,7 % m/m a o 0,5 % r/r.
• USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB v květnu vzrostl na 98,3 bodu z dubnových 96,9 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
• CZK/EUR: Koruna v úterý ráno po zveřejněném vyšším růstu květnových spotřebitelských cen vůči euru posílila a obchodování se přesunulo na dohled úrovně 27,30 CZK/EUR. K výraznějším ziskům, se však koruna nepropracovala. Nejpravděpodobnějším scénářem pro nadcházející dny je pokračování obchodování v rozmezí 27,30 – 27,50 CZK/EUR. Na jedné straně koruna nemá momentálně důvod oslabovat, když ekonomická data hovoří jednoznačně pro posílení koruny. Na straně druhé však posílení koruny brání intervenční hladina 27 CZK/EUR a „intervenční polštář“ nad touto hladinou zhruba v rozmezí 20- 30 haléřů.
• CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru s americkým dolarem si koruna v úterý mírně pohoršila a korigovala tak své pondělní zisky. Dnes krátce před devátou hodinou se však již opět obchoduje v blízkosti hladiny 24,20 CZK/USD. na měnovém páru koruny s polským zlotým se nic zajímavého nedělo, když většina obchodů se uskutečnila pod hladinou 6,60 CZK/PLN.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint po překvapivě rychlém růstu květnové spotřebitelské inflace vůči euru posílil až na odpoledních 312 HUF/EUR. Polský zlotý se k euru pohyboval v rozmezí 4,16 – 4,18 PLN/EUR. Z vícedenního nadhledu se obě zmíněné středoevropské měny i nadále nacházejí pod prodejním tlakem a k euru se obchodují na několikaměsíčních minimech. Mezi jeden z hlavních důvodů patří rostoucí výnosy bezrizikových státních dluhopisů, např. těch německých.
• USD/EUR: Na hlavním měnovém páru euro během úterý oslabovalo (vrátilo se zpět pod hladinu 1,13 USD/EUR) a odevzdalo tak část pondělních zisků. Z pohledu významnějších ekonomických dat a událostí toho dnešní den moc nenabídne. Trh se může zaměřit na údaje o promyslové výrobě v jednotlivých evropských zemích a nadále bude samozřejmě sledována situace v kolem vývoje v Řecku.
Očekávaná data a události
• Francie: Průmyslová výroba (duben)
• Maďarsko: Zápis z posledního zasedání centrální banky MNB
Miroslav Novák 
Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.
Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.
Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.