ČR:Devizové rezervy v květnu vzrostly na 128,9 z dubnových 127,9 mld. eur.
Německo:Průmyslová produkce v dubnu poklesla o 1,9 % m/m a 1,8 % r/r. V zahraničním obchodu v dubnu export poklesl o 0,5 % r/r a import vzrostl o 2,1 % r/r při přebytkové obchodní bilanci 17 mld eur.
USA:Míra nezaměstnanosti v květnu setrvala na 3,6 %, když bylo vytvořeno 75 tis. nových pracovních míst (NFP) a průměrné hodinové výdělky zpomalily na 3,1 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna dokázala vůči euru přidat další zisky i v závěru týdne a ke konci odpoledne se pohybovala již na hladině 25,60 CZK/EUR. Za posílením české měny i nadále stojí vývoj na eurodolaru, když stále větší část trhu očekává, že Americká centrální banka (Fed) začne ve druhé polovině roku snižovat úrokové sazby. Klíčovou domácí statistikou nadcházejícího týdne je květnová spotřebitelská inflace.
USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru dokázala i v závěru minulého týdne výrazně posílit a ke konci pátečního odpoledne se již nacházela pod hladinou 22,60 CZK/USD (2,5měsíční korunové maximum). Mírné ztráty a posun nad hranici 6 CZK/PLN di naopak koruna připsala na měnovém páru s polským zlotým.
EURHUF & EURPLN: V pátek se dařilo i zbylým středoevropským měnám. Maďarský forint posílil na úroveň 320 HUF/EUR a polský zlotý na úroveň 4,26 PLN/EUR (4měsíční maximum).
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro v pátek po předchozím testování posílilo nad hladinu 1,13 USD/EUR, když impulsem byla slabší data z amerického pracovního trhu. V pátek ráno zklamala čísla z německého průmyslu, když dubnová produkce na meziměsíční i meziroční bázi poklesla výrazněji, než se očekávalo, avšak bez výraznějšího dopadu a kurz eura. S úpravou výhledu na růst německé ekonomiky přišla německá centrální banka (Bundesbank), která nově počítá s růstem jen o 0,6 % oproti předchozím 1,6 %. Za zhoršením prognózy podle Bundesbanky stojí slabší globální poptávka, která má negativní dopad na německý export a průmysl. Páteční odpoledne patřilo květnovým číslům z amerického pracovního trhu. Tvorba nových pracovních míst (NFP) zklamala, když slabší výsledky signalizoval již ve středu ukazatel ADP. Slabší čísla jsou zároveň vodou na mlýn pro úvahy o snížení úrokových sazeb Americkou centrální bankou (Fed) ve druhé polovině letošního roku, což samozřejmě nepomáhá americkému dolaru, který v pátek odpoledne dost výrazně oslaboval.