Akcenta top

Ranní zprávy 10.7.2014

Ranní zprávy 10.7.2014

Klíčové události


• ČR: Index spotřebitelských cen v červnu stagnoval jak v meziměsíčním, tak v meziročním srovnání. ČNB uvedla, že červnová meziroční inflace je oproti prognóze banky o 0,5 % nižší. Centrální banka zdůvodňuje odchylku poklesem cen v oddíle potravin, v němž se nejvýrazněji projevilo snížení cen brambor. Podle ČNB lze předpokládat, že se meziroční inflace během letních měsíců bude nadále pohybovat kolem nulové hranice, nevylučuje však ani záporné hodnoty. Česká republika je pro německé investory po Polsku druhou nejatraktivnější zemí z 15 zemí střední a východní Evropy. Takový je výsledek průzkumu, který zpracovala Česko-německá obchodná a průmyslová komora (ČNOPK) a dalších 15 německých zahraničních hospodářských komor ve střední a východní Evropě.
• Slovensko: Obchodní bilance v květnu dosáhla přebytku 464,7 mil. EUR
• Maďarsko: Obchodní bilance v květnu podle předběžných dat vykázala přebytek ve výši 419,2 mil. EUR.


Vývoj na devizovém trhu 


• CZK/EUR: Koruna se vůči euru v dopoledních hodinách pohybovala na nepatrně slabších hodnotách, na které oslabila v reakci na zveřejněný výsledek inflace. Kurz odpoledne obrátil trend a do závěru odpoledne si koruna připsala malé zisky. Kolem 17. hodiny kotovala na úrovni 27,41 CZK/EUR. Kalendář s daty zeje až do příští středy prázdnotou. I nadále lze s vysokou pravděpodobností očekávat, že se kurz nikterak významně nevychýlí od současných hodnot.
• CZK/USD & CZK/PLN: Koruna vůči americkému dolaru posílila. Stalo se tak v návaznosti na dění na hlavních trzích. Na konci obchodní seance se kurz pohyboval na hranici 20,10 CZK/USD. Domácí měně se dařilo i na páru se zlotým. V pozdních odpoledních hodinách se pohybovala na úrovni 6,641 CZK/PLN.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Forint během pozdního odpoledne oslabil a uzavřel na hladině 309,8 HUF/EUR. Zlotý čelil v průběhu dne výkyvům na obě strany, kolem 17. hodiny se kotoval na úrovni 4,125 PLN/EUR.
• USD/EUR: Vývoj na hlavním měnovém páru se v první polovině obchodního dne obešel bez zásadnějších změn. Volatilita na trzích se zvýšila až v odpoledních hodinách, kdy euro nabralo posilující trend a kurz eurodolaru se zvýšil k hladině 1,364 USD/EUR. Obdobně jako včera, ani dnes ekonomický kalendář nenabídne žádná klíčová data.


Očekávaná data a události


• Slovensko: Průmyslová produkce (květen)
• USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Velkoobchodní zásoby (květen)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností