Akcenta top

Ranní zprávy 10.7.2015

Ranní zprávy 10.7.2015

Klíčové události

 • ČR: Index spotřebitelských cen v červnu +0,1 % m/m a +0,8 % r/r. Míra nezaměstnanosti v červnu na úrovni 6,2 %. Guvernér ČNB Miroslav Singer zopakoval, že ČNB bude držet kurzový závazek minimálně do druhého pololetí 2016, a že v tuto chvíli je dobré, aby měnová politika byla uvolněná. Uvedl také, že růst mezd pro něj není natolik podstatný, aby začal mít obavu, že v ekonomice začnou vznikat vnitřní inflační tlaky.
 • Maďarsko: Obchodní bilance v květnu v přebytku 504,7 mil. EUR.
 • Německo: Obchodní bilance v květnu v přebytku 22,8 mld. EUR.
 • Eurozóna: Prezident ECB Mario Draghi řekl, že zachránit Řecko před bankrotem bude opravdu velmi složité a podle něj se záchrana nepodaří. 
 • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v týdnu končícím 4. července: 297 tisíc. 
 • MMF: Podle MMF je reakce finančních trhů na řeckou dluhovou krizi "relativně tlumená" a zatím nepozoruje významnou nákazu. Fond očekává růst globální ekonomiky v roce 2015 o 3,3 % a v roce 2016 o 3,8 %.

Vývoj na devizovém trhu

 • CZK/EUR: Koruna si vůči euru během dne připsala malé zisky. Korekce ji však v odpoledních hodinách vrátila k hladině 27,12 CZK/EUR. Červnová inflace lehce zaostala za očekáváními. Rozdíl však není nijak významný a finální výsledek korunu nijak nerozhoupal. 
 • CZK/USD & CZK/PLN: V ranních hodinách se koruna na páru s americkým dolarem dostala na silnější hodnoty, ale v průběhu obchodních hodin se vývoj obrátil v její neprospěch a uzavřela mírně slabší na 24,55 CZK/USD. V červených číslech ukončila i vůči zlotému. Kolem 17. hodiny se pohyboval na úrovni 6,425 CZK/PLN. 
 • HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylé středoevropské měny se svezly s pozitivní náladou na trzích. Forint posílil k hladině 315,3 HUF/EUR. Zlotý se dostal k hranici 4,21 PLN/EUR, ale odpolední korekce jej vrátila k 4,219 PLN/EUR. 
 • USD/EUR: Vývoj eurodolaru je v uplynulých dnech tak trochu jako na houpačce. Včera euro odevzdalo zisky ze středy a oslabilo k úrovni 1,105 USD/EUR. Ekonomický kalendář v podstatě nenabídl důležitá data a dění na trhu se opět odehrávalo ve vleku řecké krize. Sice se na jednu stranu diskutuje o restrukturalizaci dluhů, na druhou stranu velká část věřitelů by takovou možnost zcela jistě odmítla. S negativním vyústěním celé situace počítá i ECB.

Očekávaná data a události

 • Slovensko: Průmyslová produkce (květen)
 • Eurozóna: Zasedání ministrů financí 
 • USA: Velkoobchodní zásoby (květen), Projevy členů
 
 

 

Miroslav Novák MNovak_150x226px

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.

Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve  společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.

Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.

 
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností