Akcenta top

Ranní zprávy 10.8.2015

Ranní zprávy 10.8.2015

Klíčové události


• ČR: ČNB očekává za rok 2015 podíl veřejného dluhu k HDP 40 %, v roce 2016 rovněž ve výši 40 % a výhled pro rok 2017 je 39,5 %. Viceguvernér ČNB Tomšík řekl, že růst českého HDP může potenciálně být 3 % i v příštích několika letech. Uvedl také, že růst mezd je zatím jen velmi skromný. Co se týče ukončení intervenčního režimu, který bude trvat minimálně do druhé poloviny roku 2016, tak Tomšík oznámil, že není důvod očekávat nějaké posilování koruny po uvolnění kurzu, a že návrat k plnému floatingu by měl být co nejhladší. Závěrem Tomšík zopakoval, že ČNB je připravena "udělat cokoliv" aby nastolila cenovou stabilitu.
• Německo: Průmyslová produkce v červnu -1,4 % m/m a +0,6 % r/r. Obchodní bilance v červnu v přebytku 24 mld. EUR.
• Maďarsko: Průmyslová produkce v červnu +1,1 % m/m a +6 % r/r.
• USA: Změna počtu pracovních míst v červenci +215 000. Míra nezaměstnanosti v červenci na úrovni 5,3 %.


Vývoj na devizovém trhu 


• CZK/EUR: Koruna v pátek stagnovala v těsné blízkosti 27 CZK/EUR, přičemž pohyby kurzu se odehrály ve vzdálenosti jen pár haléřů nad intervenční hranicí. Vyjádření viceguvernéra Tomšíka se do vývoje koruny nijak nepromítla. Tento týden očekáváme, že se kurz od současných hodnot výrazněji nevzdálí. 
• CZK/USD & CZK/PLN: Koruna na páru s americkým dolarem nejdříve prudce oslabila k 24,90 CZK/USD, během pozdního odpoledne se vrátila k hladině 24,70 CZK/USD. Vůči zlotému domácí měna ukončila na 6,46 CZK/PLN.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Volatilita zbylých středoevropských měn nebyla příliš vysoká. Zlotý se kolem 17. hodiny kotoval na úrovni 4,185 PLN/EUR. Forintu se v průběhu dopoledne podařilo mírně posílit, ale odpoledne své zisky umazal a uzavřel na 310,6 HUF/EUR.
• USD/EUR: Na hlavním měnovém páru se vše zajímavé odehrálo až v odpoledních hodinách, kdy byla zveřejněna data z amerického trhu práce. Čísla sice lehce zaostala za očekáváními, ale celkově potvrdila, že se situace na pracovním trhu dále zlepšuje. Dolar na data reagoval posílením k hladině 1,085 USD/EUR. Ještě před koncem evropské obchodní seance ale došlo ke korekci a eurodolar se dostal zpět k 1,094 USD/EUR. Zlepšující se trh práce nahrává spekulacím, že Fed zvýší úrokové sazby už během září.


Očekávaná data a události  


• ČR: Index spotřebitelských cen (červenec), Podíl nezaměstnaných osob (červenec)
• Maďarsko: Obchodní bilance (červen)
• USA: Projevy členů Fedu
 
 

 

Miroslav Novák MNovak_150x226px

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.

Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve  společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.

Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.

 
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností