ČR:Index spotřebitelských cen v červenci +0,5 % m/m a 2,5 % r/r. Česká národní banka (ČNB) ke zveřejněné červencové inflaci dodala, že inflační tlaky se v současnosti kulminují, když odrážejí zrychlující růst mezd i ekonomické aktivity. Zveřejněná data potvrzují vyznění aktuální prognózy ČNB, podle které inflace i ve druhé polovině tohoto roku setrvá v horní polovině tolerančního pásma inflačního cíle. ČNB ke své prognóze uvedla, že v následujícím období růst domácích nákladů zvolní díky zvyšování dynamiky produktivity práce, a že začátkem příštího roku se inflace má snížit k 2 % cíli ČNB. Na horizontu měnové politiky, tedy ve 3. a 4. čtvrtletí 2018, se podle ČNB má nacházet lehce pod cílem.
USA: Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu +3 % t/t. Jednotková cena práce ve 2. kvartále +0,6 % k/k. Změna produktivity v nezemědělských sektorech (NFP) ve 2. kvartále +0,9 % k/k. Velkoobchodní zásoby v červnu +0,7 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna v reakci na zveřejněný výsledek červencové inflace nejdříve posílila k 26,09 CZK/EUR, aby se krátce na to vrátila k zpět k hodnotám kolem 26,15 CZK/EUR. Růst spotřebitelských cen sice v červenci překonal očekávání, ale vzhledem k relativně silným hodnotám koruny a optimistické prognóze ČNB ohledně ekonomického růstu české ekonomiky neočekáváme, že by rychlejší inflace podpořila šance na další růst úrokových sazeb v letošním roce. Naše tvrzení je podpořeno i prognózou ČNB, podle které se zvýšení sazeb odehraje až v příštím roce.
USDCZK & PLNCZK: Koruna v průběhu dne vůči americkému dolaru krátkodobě oslabila k 22,38 CZK/USD, aby se poměrně vzápětí vrátila k 22,26 CZK/USD. Na páru se zlotým se koruna pohybovala do strany v blízkosti hranice 6,13 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Forint vůči euru mírně slábl a do pozdního odpoledne se přesunul k 304,9 HUF/EUR. Menší ztráty si připsal i polský zlotý, který do závěru odpoledne oslabil k 4,264 PLN/EUR.
EURUSD: Dolar reagoval na zveřejněná data z americké ekonomiky nejdříve posílením k 1,168 USD/EUR, posléze se vrátil na původní hodnoty k 1,175 USD/EUR. Včerejší americká data dopadla smíšeně. Podle statistiky NFP růst produktivity mimo zemědělský sektor ve 2. čtvrtletí překonal odhady, na druhou stranu ale růst nákladů na jednotku práce zklamal.
Očekávaná data a události
USA: Index cen výrobců (červenec), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Projev člena Fedu (Dudley), Bilance federálního rozpočtu (červenec)