Akcenta top

Ranní zprávy 10.9.2013

Ranní zprávy 10.9.2013

Klíčové události

  • ČR: V srpnu vzrostl počet osob bez práce o 635 na 551 731, míra nezaměstnanosti zůstala beze změny ve výši 7,5 %, uvedlo ministerstvo práce. Meziroční růst spotřebitelských cen v srpnu nečekaně zpomalil na 1,3 % z červencových 1,4 %, uvedl statistický úřad. Jedná se o nejnižší inflaci za poslední tři roky, v srpnu 2012 se pohybovala na úrovni 3,3%. V meziměsíčním srovnání ceny stejně jako v červenci poklesly o 0,2%. Vývoj indexu CPI ovlivnil pokles cen potravin a nealkoholických nápojů, stagnovaly ceny u bydlení a vzdělávání. Nejvýrazněji se zvýšily ceny telekomunikací. 
  • SR: Přebytek obchodní bilance v červenci vykázal přebytek 204,3 mil. euro. 
  • Eurozóna: Podle průzkumu společnosti Sentix se index ekonomického sentimentu v září zvýšil o 11,3 b. na 6,5 b. Jedná se o druhý nejsilnější růst indexu za posledních 10 let a první kladnou hodnotu od července 2011. Ve stejném období před rokem se index pohyboval na -23,2 bodů.

Vývoj na devizovém trhu

  • Koruně se na začátku týdne nedařilo. Z ranních úrovní kolem 25,78 CZK/EUR oslabila domácí měna vůči euru do pozdního odpoledne na hladinu 25,81 CZK/EUR. Na negativní vývoj koruny mohly mít vliv i spíše horší než očekáváné výsledky nových dat z tuzemské ekonomiky, euru naopak mohl pomoci výsledek ekonomického sentimentu.
  • Na páru s americkým dolarem se koruně včera výrazně dařilo a po pátku tak pokračovala ve sbírání zisků. Z hladin kolem 19,60 CZK/USD posílila domácí měna v průběhu dne k úrovni 19,47 CZK/USD.
  • Ve středoevropském regionu se v pondělí neodehrály významnější výkyvy, které by byly doprovázeny směrodatnými trendy. Zlotý v ranních hodinách skokově posílil pod hranici 4,25 PLN/EUR, záhy však kurz korigoval zisky a vrátil se na původní hodnoty, kolem kterých se pohyboval až do pozdního odpoledne, kdy uzavřel na 4,27 PLN/EUR. Forint v průběhu dne mírně posiloval, kolem 17. hodiny se kotoval na hranici 300 HUF/EUR.
  • Na hlavním měnovém páru euro v začátku týdne dále sbíralo zisky. Společná evropská měna z rána, kdy se kotoval kolem hladiny 1,32 USD/EUR posílila přes hranici 1,325 USD/EUR. Na ještě nepatrně mírně vyšší úrovni 1,326 USD/EUR ukončila v závěru obchodní seance. Pozitivnímu vývoji eura mohly dopomoci i nová data z eurozóny, konkrétně výsledek důvěry investorů v ekonomiku měnové unie.

Dnešní očekávaná data a události

  • Slovensko: Průmyslová produkce (červenec), Stavební produkce (červenec)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností