Akcenta top

Ranní zprávy 11. 7. 2013

Ranní zprávy 11. 7. 2013

Klíčové události

  • Německo: Spotřebitelské ceny v červnu vzrostly o 0,1 % m/m a o 1,9 % r/r.
  • Slovensko: Průmyslová produkce se v květnu zvýšila o 0,2 % m/m a o 2,6 % r/r.
  • USA: Z včera zveřejněného zápisu z červnového zasedání FOMC (vrcholný orgán americké centrální banky Fed) vyplynulo, že mezi centrálními bankéři nepanuje jasná shoda, kdy by měl Fed začít s ukončováním výkupu cenných papírů (tzv. QE). Později na tiskové konferenci šéf Fedu B. Bernanke promluvil výrazně proti rychlému ukončení QE, čímž citelně oslabil americký dolar.

Vývoj na devizovém trhu

  • Koruna včera vůči euru ztrácela. Z ranních kotací v blízkosti hladiny 25,85 se obchodování během dne přesunulo o cca 10 haléřů výše a kolem 17 hodiny se kurz kotoval zhruba na hadině 25,95 CZK/EUR. Koruna postrádala impulsy z domácí ekonomiky. Výhled na následující týdny zůstává pro korunu negativní, když, pravděpodobnost intervencí proti koruně po červnovém zasedání ČNB vzrostla. Navíc se zdá, že trh možnost zásahu ČNB proti koruně podceňuje.
  • Vůči americkému dolaru koruna z denního nadhledu stagnovala a obchodovalo se kolem hladiny 20,20 CZK/USD. V nočních hodinách však koruna v reakci na projev B. Bernankeho (Fed) prudce posílila a dnes ráno se kurz kotuje pod hranicí 20 CZK/USD. K polskému zlotému se včera vše podstatné odehrávalo ve zhruba 2haléřovém pásmu 5,98 – 6,00 CZK/PLN.
  • Ze středoevropských měn včera ztrácel i polský zlotý, který se v závěru odpoledne podíval k hladině 4,34 PLN/EUR. K euru oslabil i maďarský forint. 
  • Na hlavním měnovém páru euro vůči americkému dolaru během dne mírně posilovalo z ranních 1,28 USD/EUR na odpolední hodnoty kolem úrovně 1,285. Během dne nebyla zveřejněna žádná důležitá data a obchodovalo se tak v relativním klidu. To se změnilo nejprve se zveřejněním tzv. minutes (zápis z posledního zasedání Fedu) a následně s projevem B. Bernankeho, který vyzněl výrazně ve prospěch velmi uvolněné měnové politiky. Co konkrétně bylo řečeno? Předně to, že snížení nezaměstnanosti na 6,5 % a níže automaticky neznamená zvýšení úrokových sazeb Fedem zejména, když se inflace bude nacházet pod dvouprocentním inflačním cílem. Ani omezování QE od září již není tak pravděpodobné jak se zprvu zdálo. Bernankeho slova vyzněla v duchu, že Fed s omezováním QE začne, ale pravděpodobně později a pomaleji, než s čím se původně počítalo. Na slova Bernankeho reagoval americký dolar prudkým oslabením. Vůči euru během několika hodin zamířil z úrovně 1,29 až na 1,32 USD/EUR. Výrazná volatilita na tomto měnovém páru panuje i v dnešních ranních hodinách, kdy se obchoduje těsně pod úrovní 1,31. 

Dnešní očekávaná data a události

  • USA: Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností