Akcenta top

Ranní zprávy 11.01.2022

Ranní zprávy 11.01.2022
CZ2022_01_11

Klíčové události

  • ČR: Podíl nezaměstnaných osob se v prosinci zastavil na hodnotě 3,5 procenta. Nachází se tak o 0,2 procentního bodu výš, než jaké statistiky tuzemský trh práce vykazoval v průběhu loňského listopadu.
  • Eurozóna: Míra nezaměstnanosti klesla v listopadu z dřívějších 7,3 procenta na 7,2 procenta, shoduje se tak s očekáváním analytiků. Index důvěry investorů společnosti Sentix se aktuálně pohybuje na hodnotě 14,9 bodu.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Úvod druhého týdne letošního roku se české koruně vydařil. Pokračovala totiž v tom, co započala již koncem loňského listopadu, tedy v dalším posilování své pozice vůči jednotné evropské měně. Časně zrána bylo jedno euro k dostání za 24,43 koruny, v průběhu odpoledne se pak její kurz snížil dokonce až na úroveň 24,34 CZK/EUR, ovšem jen proto, aby se záhy opět o něco navýšil. Pondělní obchodování tak tuzemská měna uzavřela kurzem, který se nacházel těsně pod hranicí 24,36 CZK/EUR.
  • USDCZK & PLNCZK: Úspěch mohla koruna během včerejška slavit rovněž na měnovém páru s americkým dolarem – byť je pravdou, že ten se zde rodil o něco složitěji než v předchozím případě. Její ranní zisky si totiž vzal dolar v průběhu odpoledne nazpět, a tak vše nakonec rozhodla až poslední hodina. V té si tuzemská měna polepšila o šest haléřů a definitivně stlačila hodnotu kurzu na 21,52 Kč za dolar. Nahoru a dolů – tak by se ve stručnosti dal charakterizovat vývoj, který byl v pondělí k vidění na měnovém páru české koruny a polského zlotého. Každopádně i zde nakonec ‚zvítězila‘ právě koruna, které se podařilo dostat směnný kurz jen kousek nad úroveň 5,36 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Jak si během včerejška vedly ostatní středoevropské měny? Maďarský forint si ve vztahu k euru polepšil, a to konkrétně z ranních 358,9 HUF/EUR na pozdějších 358,5 HUF/EUR. Úspěšný vstup do druhého lednového týdne pro regionální měny završil polský zlotý – i ten totiž vůči euru posílil. Ráno bylo euro k dostání v kurzu 4,546 PLN/EUR, odpoledne už jen za 4,541 zlotého.
  • EURUSD: Oslabování jednotné evropské měny se nezastavilo ani na eurodolaru – třebaže v tomto případě nijak zásadní nebylo. Včera ráno platili investoři za jedno euro v přepočtu 1,133 dolaru, v pět hodin odpoledne činil kurz 1,132 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Projev šéfky Evropské centrální banky Christine Lagardeové.
  • USA: Projev šéfa Fedu Jeroma Powella.
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností