USA: Index optimismu NFIB mezi malými podniky v prosinci klesl na 89,8 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru české koruny a eura se včera obchodovalo v rozmezí 23,95 – 24,02 CZK/EUR, česká měna zakončila poblíž úrovně 23,95 CZK/EUR. I nadále se tak držela v blízkosti svého historického maxima. Včerejšek byl na domácí makroekonomické události chudý, rozhovor však poskytla viceguvernérka České národní banky (ČNB) E. Zamrazilová. Dle ní je pravděpodobné, že letošní rok setrvají úrokové sazby na úrovni 7 %. Jejich snížení bude možné až ve chvíli, kdy se inflace bude blížit dvouprocentnímu cíli. Již na začátku příštího roku však Zamrazilová očekává 3% inflaci. Dnes pak bude stát za pozornost prosincová spotřebitelská inflace.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruně v úterý podařilo udržet předešlé zisky, v průběhu dne převažovalo obchodování v pásmu 22,33 – 22,38 CZK/USD, česká měna pak zakončila pod úrovní 22,35 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se včera stejně jako v pondělí obchodovalo v rozmezí 5,10 – 5,12 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu nepodařilo umazat ztráty z úvodu týdne a jako jediný ze středoevropského regionu si tak vůči společné evropském měně nepřipsal zisky. Již od ranních hodin převážně oslaboval a zamířil tak z hladiny 396,5 nad 399,5 HUF/EUR. Ke konci odpoledne část ztrát umazal a zakončil na hladině 398 HUF/EUR. Na měnovém páru polského zlotého a eura se sice zprvu obchodovalo nad hranicí 4,70 PLN/EUR, postupně si však zlotý dokázal připsat zisky a zamířit pod hladinu 4,69 PLN/EUR. Zakončil pak mírně nad touto úrovní.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru si euro dokázalo udržet předešlé zisky, kdy zamířilo nad hranici 1,070 USD/EUR. Včera se tak obchodování celý den drželo nad touto úrovní. Vyjádření poskytla členka rady Evropské centrální banky (ECB) I. Schnabelová, dle které musí dojít k dalšímu výraznému nárůstu úrokových sazeb tak, aby dosáhly dostatečných úrovní pro zajištění včasného návratu inflace na 2% cíl. Proslov šéfa americké centrální banky (Fed) J. Powella přitom nestál za pozornost, neboť se rozhodl nijak nevyjadřovat k americké ekonomice ani k nastavení měnové politiky. Zveřejněn byl prosincový index optimismu mezi malými americkými podniky NFIB, který klesl na šestiměsíční minima. Americké podniky očekávají zhoršení podmínek, nejvýznamnějším problémem stále zůstává inflace, přibližně třetina firem ji uvádí jako hlavní problém při provozování svého podnikání.