Akcenta top

Ranní zprávy 11.02.2022

Ranní zprávy 11.02.2022
CZ2022_02_11

Klíčové události

  • ČR: Domácí ekonomika letos podle nové prognózy Evropské komise vzroste o 4,4 % a spotřebitelská inflace o 5,8 %.
  • USA: Spotřebitelské ceny v lednu vzrostly o 0,6 % m/m a o 7,5 % r/r a v jádrové složce inflace zrychlila na 6,0 % r/r z prosincových 5,5 % r/r. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 5. února poklesly na 223 tis.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna se vůči euru ve čtvrtek pohybovala primárně v rozmezí 24,30 – 24,40 CZK/EUR. Novou makroekonomickou prognózu včera představila Evropská komise, ve které pro českou ekonomiku odhaduje pro letošní rok růst HDP o 4,4 % a růst inflace o 5,8 %. Již dříve představené prognózy domácích institucí (ČNB, MF) přitom ukazují na slabší růst HDP (ČNB +3,0 % a MF +3,1 %) a na výrazně rychlejší růst spotřebitelské inflace (ČNB +8,5 % a MF + 8,5 %). Pokud jde o růst HDP, tak vzhledem k tomu, že není ještě ani polovina února, tak je zatím možné se spokojit s tím, že nejpravděpodobnějším scénářem je růst mezi 3 – 4 %. Pokud však jde o inflaci, tak to, kde se letos bude pohybovat, hodně naznačí již číslo za leden (bude zveřejněna 14/2). A to, že meziroční růst inflace bude v lednu dvouciferný rozhodně nelze vyloučit. V tomto směru se tak prognóza Evropské komise jeví jako opravdu hodně podstřelená.
  • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna v souhrnu za celý den posílila na úroveň 21,20 CZK/USD v závěru odpoledne a vůči polskému zlotému se pohybovala v rozmezí 5,40 – 5,44 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera maďarský forint vůči euru mírně oslabil. Obchodovalo se v rozmezí 352,5 – 356 HUF/EUR. Polský zlotý ve čtvrtek dopoledne posílil na téměř 4,48 PLN/EUR, ale v odpoledních hodinách se obchodování přesunulo k úrovni 4,50 PLN/EUR.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve čtvrtek vyčkávalo na odpoledne, kdy byla zveřejněna lednová inflace v USA. Lednová inflace přitom překonala tržní konsenzus a to jak v celkové výši, tak i v jádrové složce. Meziroční růst celkové inflace o 7,5 % r/r se nachází nejvýše od roku 1982 a je dán především kombinací rychlého růstu cen energií, imputovaného nájemného a specifickým nedostatkovým zbožím jako jsou třeba starší automobily. Vývoj inflace tak podtrhuje zjevný rozpor v americké ekonomice (inflace na 40letém maximu vs. úrokové sazby na nule) a je jasné, že tento stav již nebude trvat dlouho. V březnu se americká centrální banka (Fed) zvýší sazby a je otázkou jestli jen o 25 (pravděpodobnější varianta) či rovnou o 50 bazických bodů. Euro v reakci na vyšší růst inflace v USA nejprve prudce oslabilo na úroveň 1,138 USD/EUR, avšak velmi rychle tyto ztráty smazalo a čtvrteční odpoledne zavíralo kurzem na 1,148 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • Německo: Index spotřebitelských cen (leden) – finální údaj
  • USA: Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (únor)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností