Klíčové události
- ČR: Agentura Moody’s uvedla, že po omezení tzv. programu kvantitativního uvolňování ze strany americké centrální banky dojde na trzích k úbytku dostupné finanční likvidity a zvýší se tlaky na růst úrokových sazeb. Česká republika se Slovenskem budou ze středoevropského regionu nejméně zasaženi zhoršenou situací na peněžním trhu, uvádí Moody’s.
- USA: Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti se do 5. října překvapivě zvýšil o 66 tisíc na 374 tisíc. Jedná se o nejvyšší hodnotu od konce března, uvedlo v týdenní statistice americké ministerstvo práce. Republikáni pravděpodobně navrhnou zákon o dočasném navýšení dluhového stropu Spojených států po dobu šesti týdnů. Tento krok však podmiňují opětovnou diskuzí nad vládními výdaji a podobou státního rozpočtu. Návrh by tak pomohl oddálit hrozbu platební neschopnosti USA, ke které by oficiálně došlo 17. října.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruně se včera vůči euru dařilo umazávat ztráty z předešlého dne a z úrovní blízko 25,85 CZK/EUR posílila do pozdních odpoledních hodin k hladině 25,51 CZK/EUR. Během dne nebyla zveřejněna žádná nová data z tuzemské ekonomiky, zpráva agentury Moody’s neměla na vývoj na trhu žádný vliv.
- Domácí měna sbírala zisky také na páru s americkým dolarem, a i to přes korekci kurzu v odpoledních hodinách. Koruna si tak připsala 8 haléřů k dobru a kolem 17. hodiny se pohybovala na hranici 18,86 CZK/USD. Vůči zlotému koruna posilovala až do odpoledne, kdy se kurz dotkl hladiny 6,08 CZK/PLN, do konce obchodních hodin však o své zisky přišla a uzavřela na 6,101 CZK/PLN.
- Ve středoevropském regionu se dařilo zejména forintu, který z ranních úrovní kolem 295,8 HUF/EUR posílil do pozdního odpoledne na 294,8 HUF/EUR. Zlotý během dne čelil výkyvům na obě strany, k závěru obchodní seance však kurz posílil a ukončil na 4,188 PLN/EUR.
- Na hlavním měnovém páru společná evropská měna korigovala část svých ztrát ze středy, pohyby eurodolaru byly však v průběhu dne rozkolísané. Kolem 17. hodiny se kurz kotoval na hladině 1,352 USD/EUR.
Dnešní očekávaná data a události
- ČR: Běžný účet platební bilance (srpen)
- SR: Maloobchodní tržby (srpen)
- Maďarsko: Index spotřebitelských cen (září)
- Polsko: Běžný účet platební bilance (srpen)
- Německo: Index spotřebitelských cen (září)
- USA: Spotřebitelská důvěra (říjen)