ČR:Podíl nezaměstnaných osob v září poklesl na 5,2 % ze srpnových 5,3 %. Spotřebitelské ceny v září poklesly o 0,2 % m/m a vzrostly o 0,5 % r/r.
Eurozóna: Index investorské důvěry Sentix v říjnu vzrostl na 8,5 bodu ze zářijových 5,6 bod.
Německo: V zahraničním obchodu objem exportu v srpnu vzrostl o 5,4 % m/m a objem importu o 3,0 % m/m. Obchodní bilance byla přebytková ve výši 20 mld. eur.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Začátek tohoto týdne byl bezesporu zajímavý z pohledu nových dat z domácí ekonomiky, avšak nikoliv z pohledu vývoje koruny k euru, kde pokračovalo obchodování v blízkosti intervenční hladiny 27 CZK/EUR. Podíl nezaměstnaných osob v září dále poklesl, a to již na 5,2 %, zatímco počet volných míst vzrostl na více jak 140 tis. Snižování nezaměstnanosti nadále pomáhal růst domácí ekonomiky a s ním spojený zájem firem o nové zaměstnance. K poklesu nezaměstnanosti však přispěla i pozitivní sezónnost. Tradiční přiliv absolventů škol na úřady práce měl letos v září je marginální význam. Další zveřejněnou statistikou byla spotřebitelská inflace. Růst cen v září zpomalil na meziročních 0,5 %, když podobně jako v předchozích měsících celkový cenový koš táhl nahoru dražší alkohol a tabák a obráceným směrem působily levnější potraviny a pohonné hmoty.
USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru od začátku dne oslabovala a během odpoledne se obchodování posunulo nad hladinu 24,20 CZK/USD. V USA nebyla vhledem k státnímu svátku zveřejněna žádná významnější ekonomická data. Na měnovém páru s polským zlotým koruna oslabila a zamířila nad hladinu 6,30 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny zkraje nového týdne vůči euru mírně posílily. Polský zlotý odpoledne testoval minima z minulého týdne na úrovni 4,27 PLN/EUR. Maďarský forint zamířila pod hladinu 304 HUF/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru oslabilo a odevzdalo tak zisky z pátečního odpoledne. Vzhledem ke státnímu svátku v USA a celkové absenci významnějších ekonomických dat se však obchodování na eurodolaru obešlo bez významnějších změn. Dnešek bude sice na ekonomická data zajímavější, avšak výraznější pohyby bychom na eurodolaru měli vidět až ve druhé polovině tohoto týdne.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW (říjen)
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (říjen)
Polsko: Index spotřebitelských cen (září)
USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB (září)