ČR:Spotřebitelské ceny v září poklesly o 0,6 % m/m a v meziročním srovnání inflace zpomalila na 2,7 % ze srpnových 2,9 %. V zahraničním obchodu v srpnu vývozní ceny vzrostly o 0,4 % r/r a dovozní ceny poklesly o 1,1 % r/r.
Německo: V zahraničním obchodu v srpnu export poklesl o 3,9 % r/r a import o 3,1 % r/r při přebytkové obchodní bilanci ve výši 18,1 mld. eur.
USA: Spotřebitelské ceny v září stagnovaly m/m a vzrostly o 0,17 % r/r. Jádrová složka inflace však rostla výrazně rychleji o 2,4 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna ve čtvrtek vůči euru oslabila a zkraje čtvrtečního odpoledne se nacházela těsně pod hladinou 25,90 CZK/EUR. Impulsem k oslabení koruny byl výraznější meziměsíční pokles spotřebitelské inflace v září a zpomalení meziročního růstu na 2,7 %. Inflační čísla si část trhu nepochybně přeložila tak, že Česká národní banka (ČNB) na listopadovém zasedání nezvýší úrokové sazby a zároveň zjemní jestřábí rétoriku ze září. Podle našeho názoru však zářijový výsledek inflace nelze přeceňovat. Za „slabší“ inflací totiž stály sezonní faktory v podobě výrazně levnějších dovolených a také mírný pokles cen potravin. Inflační tlaky v domácí ekonomice zůstávají pořád poměrně silné.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek ráno nejprve prudce posílila, avšak slabší domácí inflace ji následně zabránila ve významnějších ziscích. Koruna tak během dne velmi pozvolna oslabovala směrem k hladině 23,50 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým koruna ve čtvrtek oslabovala a ke konci čtvrtečního odpoledne zamířila těsně nad hranici 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se ve čtvrtek dařilo maďarskému forintu, který posílil pod hladinu 333 HUF/EUR. To samé platilo o polském zlotém, který v závěru odpoledne testoval hladinu 4,31 PLN/EUR (více jak dvouměsíční maximum zlotého).
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro ve čtvrtek ráno posílilo nad hladinu 1,10 USD/EUR a zkraje odpoledne se nacházelo na úrovni 1,103 USD/EUR (třítýdenní maximum eura). Růst americké jádrové inflace o 2,4 % r/r však pomohl dolaru ve druhé půlce odpoledne korigovat dopolední ztráty.
Očekávaná data a události
Německo: Index spotřebitelských cen (září)
USA: Spotřebitelská důvěra podle indexu Michiganské univerzity (říjen), Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Kashkari, Rosengren, Kaplan