Akcenta top

Ranní zprávy 11.10.2022

Ranní zprávy 11.10.2022
CZ2022_10_11

Klíčové události

  • ČR: Podíl nezaměstnaných osob v září meziměsíčně narostl o 0,1 procentního bodu na úroveň 3,5 procenta.
  • Eurozóna: Index důvěry spotřebitelů Sentix se aktuálně pohybuje na hodnotě -38,3 bodu.
  • USA: Podle šéfa chicagského Fedu Charlese L. Evanse může jeho instituce celkem rychle snížit inflaci, aniž by tak došlo k nárůstu nezaměstnanosti a rizika ekonomické recese, a to pomocí zvyšování úrokových sazeb na hodnotu kolem 4,5 procenta. Ve svém projevu zároveň dodal, že sazby bude potřeba na této úrovni jistou chvíli udržovat.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Na úvod nového obchodního týdne zveřejnil Český statistický úřad nová data týkající se tuzemské míry nezaměstnanosti. Zářijový podíl nezaměstnaných osob znovu potvrdil, že se situace na pracovním trhu začíná ochlazovat. Opět totiž nezafungovaly tradiční sezonní vzorce, když podíl nezaměstnaných osob vzrostl na 3,5 ze srpnových 3,4 procenta. Firmy začínají být s nabíráním nových zaměstnanců opatrnější, než tomu bylo v první polovině letošního roku, a na tom se nic nezmění ani v nadcházejících měsících. Stále však platí, že z dalšího mírného nárůstu nezaměstnanosti nelze dělat zásadní pesimistické závěry ohledně dalšího vývoje na trhu práce. Na to je ještě příliš brzy. Pro nadcházející měsíce se každopádně zvyšuje pravděpodobnost dalšího pozvolného nárůstu nezaměstnanosti a úbytku volných pracovních pozic. V souhrnu za celý letošní rok je tak nutné počítat s podílem nezaměstnaných osob na úrovni 3,4 procenta. S větším otazníkem je poté vývoj na pracovním trhu v roce 2023, a to jak s ohledem na energetickou krizi, tak i vzhledem k oslabující zahraniční poptávce. Co se devizových trhů týče, na nich se české koruně spíše nedařilo. V porovnání s jednotnou evropskou měnou si včera pohoršila. Zatímco časně zrána stálo jedno euro 24,47 Kč, pozdě odpoledne si investoři museli připravit o pět haléřů více.
  • USDCZK & PLNCZK: Situace na měnovém páru s americkým dolarem byla o něco proměnlivější, leč výsledek byl podobný. I zde koruna ztratila půdu pod nohami a oslabila na úroveň 25,27 CZK/USD. Její kurz se nachází nejvýš od konce září. A ani do třetice česká měna neuspěla. Na trhu, kde se směňuje za polský zlotý, sice přes den zaznamenala několik dílčích zisků, v případě zlotého jich však bylo víc a zároveň byly větší. To znamenalo její oslabení k hranici 5,05 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Také maďarský forint během pondělka zaváhal. Oproti jednotné evropské měně si pohoršil, když se z ranního kurz 425,1 HUF/EUR stalo po několika hodinách 427,1 HUF/EUR. Jedinou středoevropskou měnou, jež si včera polepšila, tak byl polský zlotý. I ten zprvu ztrácel, později ale dokázal tyto ztráty umazat a k tomu ještě přidat něco navíc. Zavírací kurz činil 4,856 PLN/EUR.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru naopak euro nadále oslabovalo ve prospěch dolaru. A to konkrétně na úroveň 0,970 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • ČR: Index spotřebitelských cen (září).
  • Eurozóna: Projevy členů ECB Philipa R. Lana a Andrey Enriy.
  • USA: Inflační očekávání spotřebitelů.
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností