Akcenta top

Ranní zprávy 11.11.2013

Ranní zprávy 11.11.2013

Klíčové události

 • ČR: Nezaměstnanost v říjnu stagnovala na 7,6 %.
 • Německo: Obchodní bilance byla v září přebytková ve výši 20,4 mld. eur
 • Slovensko: Objem exportu v září vzrostl o 2,8 % r/r a objem importu poklesl o 1,3 % r/r. Obchodní bilance vykázala kladné saldo ve výši 546 mld. eur.
 • USA: V říjnu bylo v USA vytvořeno 204 tis. nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti vzrostla na 7,3 %. Spotřebitelská důvěra vyjádřená indexem Michiganské univerzity v listopadu poklesla na 72,0 bodu z říjnových 72,0 bodu.

Vývoj na devizovém trhu

 • Koruna se v pátek ustálila několik haléřů pod hladinou 27 CZK/EUR, tj. v blízkosti úrovně, kterou Česká národní banka (ČNB) vyhlásila jako cíl pro nadcházejíc období, respektive do té doby než pominou deflační hrozby v domácí ekonomice. Tímto krokem tak ČNB de facto přistoupila do dočasného cílování fixního kurzu koruny k euru na úrovni 27 CZK/EUR. ČNB se k tomuto kroku podle všeho dlouho odhodlávala a dlouho se na něj připravovala. Z toho zároveň vyplývá, že kurz na 27 CZK/EUR se bude ČNB snažit držet po delší dobu. Počítáme minimálně do poloviny příštího roku. Kroky ČNB v pátek obhajoval viceguvernér V. Tomšík, který mimo jiné uvedl, že intervence umožní v ČR uniknout z deflace a tím zároveň podpoří hospodářský růst a tvorbu nových pracovních míst. Intervence ČNB tak lze podle něj chápat jako preventivní akci před hrozbou deflace a zároveň tím stimulovat domácnosti, aby neodkládaly spotřebu. Intervence ČNB výrazně změnily celý výhled na kurz koruny k euru pro nadcházející měsíce, na úroveň 27 CZK/EUR. V tomto týdnu budou mimo jiné zveřejněna data o spotřebitelské inflaci a růstu HDP za 3. čtvrtletí. 
 • Vůči americkému dolaru se koruna v pátek dopoledne pohybovala nad hladinou 20 CZK/USD. Během odpoledne, po datech z USA, se kurz přemístil k úrovni 20,20 CZK/USD. Se slabší korunou kolem hladiny 20 CZK/USD a výše je nutno počítat nejen v tomto, ale i nadcházejících týdnech. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodování stabilizovalo kolem úrovně 6,45 CZK/PLN.
 • Ze zbylých středoevropských měn se polský zlotý k euru pohyboval převážně v pásmu 4,17 – 4,19 PLN/EUR a maďarský forint v pásmu 295 – 297 HUF/EUR.
 • Na hlavním měnovém páru euro během pátečního dopoledne mírně posilovalo a vyčkávalo se na odpolední data z amerického pracovního trhu. Vyšší než očekáváná tvorba nových pracovních míst v USA euro oslabila a poslal zpět směrem k hladině 1,33 USD/EUR. Vše tak nasvědčuje tomu, že euro k americkému dolaru do konce letošního roku dále posilovat nebude a spíše lze v nadcházejících týdnech počítat s jeho posunem ke slabším úrovním.

Dnešní očekávaná data a události

 • ČR: Index spotřebitelských cen (říjen)
 • Polsko: Státní svátek – Den nezávislosti
 • USA: Státní svátek – Den veteránů
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností