Akcenta top

Ranní zprávy 11.12.2013

Ranní zprávy 11.12.2013

Klíčové události


• ČR: Objem vývozu se v říjnu meziročně zvýšil o 3,1 % a objem dovozu o 3,2 %. Obchodní bilance byla v říjnu přebytková ve výši 33,6 mld. korun. Podle zátěžového testu České národní banky (ČNB) by se v případě realizace nepříznivého scénáře dostalo 10 bank do pásma nedostatečné kapitálové přiměřenosti a banky by musely navýšit regulatorní kapitál o zhruba 10 mld. korun.
• USA: Optimismus mezi malými podniky (NFIB) v listopadu vzrostl na 92,5 bodu.


Vývoj na devizovém trhu


• Koruna se během včerejšího dne dokázala odpoutat od hladiny 27,50 CZK/EUR a přesunula se o 10 haléřů níže k úrovni 27,40 CZK/EUR. Koruně se dařilo především v dopoledních hodinách, během odpoledne pro změnu spíše stagnovala. I nadále platí, že koruna je aktuálně o cca 40 haléřů slabší než je uvedená hranice 27 CZK/EUR, kterou po listopadovém zasedání zveřejnila Česká národní banka (ČNB) na svých stránkách. V prezentaci pro tiskovou konferenci ze 7. listopadu je výslovně uvedeno: ČNB bude intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 CZK/EUR. Následné doplňující komentáře členů bankovní rady význam hladiny 27 CZK/EUR posunuly, respektive zmíněná úroveň nyní slouží jako hladina, na které by ČNB začala okamžitě intervenovat. ČNB tedy necíluje přesně hladinu 27 CZK/EUR, nýbrž hodnoty slabší. Jak moc slabší, jak moc slabou korunu ČNB akceptuje a jakou již nikoliv nebylo explicitně uvedeno. Trochu jasněji by mohlo být v tomto směru za týden 17.12, kdy poosmé a naposledy v tomto roce zasedají centrální bankéři z ČNB.
• Vůči americkému dolaru koruna v úterý posílila a poprvé od 7. listopadu se na mezibankovním trhu obchodovalo pod hladinou 20 CZK/USD. V závěru odpoledne se koruna nacházela na úrovni 19,90 CZK/USD. Korunové zisky byly primárně způsobeny oslabením americké měny k euru a umocněny posílením koruny na měnovém páru s eurem. Koruna včera mírně korigovala i ztráty k polskému zlotému z ranních 6,57 na odpoledních 6,56 CZK/PLN.
• Ze středoevropských měn k euru posílil maďarský forint na odpoledních 301 HUF/EUR. Dařilo se i polskému zlotému, který zamířil pod hladinu 4,18 PLN/EUR.
• Na hlavním měnovém páru euro rozšířilo své zisky a přiblížilo se na dohled letošních maxim. Během odpoledne euro zatím neúspěšně testovalo hladinu 1,38 USD/EUR. Za posílením eura stály především technické důvody, když včera nebyla zveřejněna žádná důležitá data ani z jedné strany Atlantiku.


Dnešní očekávaná data a události


• Německo: Index spotřebitelských cen (listopad)
• USA: Žádosti o hypotéky (předchozí týden)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností