Akcenta top

Ranní zprávy 11.12.2015

Ranní zprávy 11.12.2015
CZ2015-12-14

Klíčové události

  • Slovensko: Průmyslová produkce v říjnu +4,1 % r/r. 
  • Maďarsko: Obchodní bilance v říjnu v přebytku 603,3 mil. EUR. 
  • Eurozóna: Představitel ECB Liikanen zopakoval stanovisko, že centrální banka má v záloze nástroje, které je připravena použít, bude-li to potřeba. Další člen ECB Jazbec uvedl, že banka udělá vše, aby naplnila inflační cíl. 
  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v týdnu končícím 5. prosince: 282 tisíc. Ceny dováženého zboží v listopadu -0,4 % m/m.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Na měnovém páru koruna s eurem se včera nic nového neodehrálo. Koruna nadále zůstává v podstatě přikovaná v těsné blízkosti hranice 27 CZK/EUR. Kolem 17. hodiny se obchodovalo na hladině 27,01 CZK/EUR. Ani dnes neočekáváme, že by se vývoj kurzu vychýlil od současného scénáře. Co se týče makroekonomických dat, tak nová čísla z domácí ekonomiky jsou na programu až v pondělí.
  • USDCZK & PLNCZK: Pohyby koruny vůči americkému dolaru nebyly příliš významné. Domácí měna během dne lehce oslabila a obchodní seanci uzavřela na úrovni 24,70 CZK/USD. Umazala tak část zisků, které posbírala ve středu. Volatilita koruny na páru se zlotým byla nízká. Kolem 17. hodiny se kurz kotoval u hranice 6,22 CZK/PLN. Koruna si nadále udržuje svou pozici na velmi silných hodnotách. 
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny včera dále rozšířily své ztráty. Nejhorší výsledek v regionu předvedl maďarský forint, který do pozdních odpoledních hodin oslabil k hladině 317,4 HUF/EUR, tedy k nejslabším hodnotám od začátku července. Zlotý v průběhu dopoledne sice mírně posiloval, ale odpoledne obrátil směr a ukončil v červených číslech na 4,346 PLN/EUR. I zlotý zůstává na dlouhodobých minimech. Je nejslabší od začátku letošního roku. 
  • EURUSD: Americký dolar na hlavním měnovém páru umazával ztráty ze středy. V závěru odpoledne se pohyboval na úrovni 1,094 USD/EUR. Jediný důležitý údaj ze včerejších dat byly nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Přestože výsledek zaostal za očekáváními, eurodolar na něj výrazněji nereagoval. Pozornost investorů se již přenáší do příštího týdne, kdy včetně několika klíčových dat z Ameriky bude na programu i dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fedu). Fed ve středu velmi pravděpodobně přistoupí k dlouho očekávanému zvýšení úrokových sazeb.

Očekávaná data a události

  • Německo: Index spotřebitelských cen (listopad)
  • USA: Maloobchodní prodeje (listopad), Index cen výrobců (listopad), Spotřebitelská důvěra podle Univerzity v Michigan (prosinec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností