ČR: Spotřebitelské ceny v listopadu poklesly o 0,1 % m/m a vzrostly o 2,0 % r/r. Podíl nezaměstnanýchosob v listopadu setrval na hodnotě 2,8 %.
Eurozóna: Index důvěry investorů Sentix v prosinci poklesla na -0,3 bodu z listopadových 8,8 bodu.
Německo: V zahraničním obchodu export vzrostl o 0,7 % m/m a import o 1,3 % m/m s přebytkovou obchodní bilancí ve výši 18,3 mld. eur.
Velká Británie: Hlasování o dohodě Velké Británie s EU o brexitu se odložilo, když původně mělo proběhnout dnes tj. 11. prosince.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna v úvodu nového týdne vůči euru sice mírně oslabila, avšak obchodování setrvalo pod hladinou 25,90 CZK/EUR, takže oproti pátku žádné velké změny. Z pohledu zveřejnění domácích makroekonomických statistik začal nový týden svižně. Listopadová spotřebitelská inflace zpomalila na meziroční 2 % a dostala se tak přesně na inflační cíl České národní banky (ČNB). Ve srovnání s prognózou ČNB (pro listopad 2,5 % r/r) však byla o 0,5procentního bodu nižší. ČNB tuto odchylku zdůvodnila především rychlým odezněním předchozího růstu cen potravin. ČNB zároveň zmínila, že aktuální inflační čísla pro ni přestavují protiinflační riziko aktuální prognózy. Na druhou stranu je třeba zmínit, že potraviny jsou tradičně velmi volatilní položkou inflace a z listopadové pomalejší inflace tak nelze dělat žádné negativní závěry anebo je spojovat se zpomalením domácího hospodářského růstu. Takové soudy by byly předčasné. Podíl nezaměstnaných osob v listopadu stagnoval na 2,8 %, když další pokles nezaměstnanosti je s ohledem na velmi nízké aktuální úrovně již jen sotva dosažitelný. V listopadu se dále rozevřely nůžky mezi počtem volných uchazečů (215 tis.) a počtem volných míst (323,5 tis.).
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna sice v pondělí ráno otevírala na silnějších hodnotách těsně nad hladinou 22,60 CZK/USD, avšak ve druhé polovině odpoledne začala rychleji oslabovat a zamířila nad 22,70 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodovalo cca 2-3 haléře nad hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint v úvodu týdne vůči euru pohyboval primárně v rozmezí 323 – 323,50 HUF/EUR. Polský zlotý vůči euru v pondělí mírně ztrácel a odpoledne se obchodování pozvolna přesunulo nad hladinu 4,29 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru sice do nového týdne vstupovalo na silnějších hodnotách, avšak v průběhu dne, a především ke konci odpoledne, začalo výrazněji oslabovat a zamířilo hlouběji pod hladinu 1,14 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW (prosinec)
USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB (listopad), Index cen průmyslových výrobců (listopad)