Klíčové události
• ČR: Míra nezaměstnanosti, vyjádřená jako podíl nezaměstnaných osob, v lednu vzrostla na 8,6 % z prosincových 8,2 %. Úřad práce na konci ledna registroval téměř 630 tis. uchazečů.
• Eurozóna: Důvěra investorů (Sentix) vzrostla v únoru na 13,3 bodu z lednových 11,9 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
• CZK/EUR: Koruna k euru v pondělí v dopoledních hodinách mírně ztrácela a obchodování se přeneslo nad hladinu 27,50 CZK/EUR, nad kterou se kurz držel po zbytek dne. I nadále platí, že pohyby koruny jsou naprosto minimální v řádech několika haléřů a naprostá většina obchodů probíhá v těsné blízkosti hladiny 27,50 CZK/EUR. Podobný vývoj lze očekávat i během dnešního dne. Výraznější pohyby nelze vyloučit ve středu, kdy Český statistický úřad zveřejní lednový výsledek spotřebitelské inflace.
• CZK/USD & CZK/PLN: Vůči americkému dolaru se koruna v pondělí na mezibankovním trhu pohybovala v pásmu 20,15 – 20,20 CZK/USD. V noci z pondělí na úterý ještě o několik haléřů posílila, když reagovala na vývoj na eurodolaru. Na měnovém páru s polským zlotým se v odpoledních hodinách obchodovalo v blízkosti hladiny 6,59 CZK/PLN, když zlotý dokázal smazat dopolední ztráty.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Ze středoevropských měn se nedařilo maďarskému forintu, který k euru oslabil nad úroveň 310 HUF/EUR. Obchodování zlotého k euru se stabilizovalo v blízkosti hladiny 4,18 PLN/EUR.
• USD/EUR: Na hlavním měnovém páru se v pondělí vše podstatné odehrávalo mezi hladinami 1,362 – 1,365 USD/EUR a to vzhledem k absenci ekonomických dat. Euro posílilo až v noci z pondělí na úterý během asijské seance. Ani dnešek není příliš bohatý na ekonomická data a za nejdůležitější událost lze považovat vystoupení nové šéfky Fedu J. Yellen v americkém Kongresu.
Očekávaná data a události
• USA: Optimismus malých podniků NFIB (leden), Velkoobchodní zásoby (prosinec), Vystoupení J. Yellen před Kongresem