Akcenta top

Ranní zprávy 11.2.2016

Ranní zprávy 11.2.2016
CZ2016-02-11

Klíčové události

  • ČR: Průzkum agentury CVVM ukázal, že Češi hodnotí ekonomickou situaci země nejlépe za 17 posledních let. 
  • USA: Guvernérka Fedu Janet Yellenová uvedla, že trh práce by se podle očekávání Fedu měl dále zlepšovat, a že vyšší mzdy a růst zaměstnanosti by měly podpořit příjmy domácností a jejich spotřebu. Dodala, že rizikem pro růst americké ekonomiky je zahraničí, kvůli kterému by mohl zpomalit americký export.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna na měnovém páru s eurem zůstává přikovaná těsně nad hranicí 27 CZK/EUR. Pro nadcházející dny je nepravděpodobné, že by koruna výrazněji oslabila. Jako reálné se však jeví možnost, že by čelila nákupním tlakům a Česká národní banka by vzhledem k jejímu kurzovému závazku byla nucena na trhu intervenovat a kurz nepustit pod hladinu 27 CZK/EUR. 
  • USDCZK & PLNCZK: Dění na páru koruna k americkému dolaru se odvíjelo od situace na hlavních trzích. Dolaru se včera dařilo a umazal ztráty z úterý. V pozdních odpoledních hodinách se vůči koruně pohyboval na úrovni 24,13 CZK/USD. Domácí měna uzavřela v červených číslech i vůči zlotému. Kolem 17. hodiny se obchodovalo u hladiny 6,111 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn předvedl nejlepší výsledek polský zlotý, který do závěru odpoledne posílil k 4,417 PLN/EUR. Forint během dne čelil výkyvům na obě strany. Ráno sice posílil, ale odpoledne o své zisky přišel. Obchodní seanci ukončil na úrovni 311,9 HUF/EUR. 
  • EURUSD: Ze včerejšího vývoje na hlavním měnovém páru těžil americký dolar, který se v průběhu odpoledních hodin podíval až k hranici 1,116 USD/EUR. Poté své zisky lehce korigoval a evropskou seanci uzavřel na 1,12 USD/EUR. Dolaru částečně pomohlo vystoupení guvernérky Fedu J. Yellenové. Yellenová dala najevo, že výhled americké centrální banky na budoucí vývoj tamní ekonomiky je celkově pozitivní. Přesto však upozornila na četná rizika, která jsou spojena se situací v Číně a vysokou nejistotou na finančních trzích. Z projevu guvernérky bylo také zřetelné, že Fed bude další utahování měnové politiky zvažovat velmi opatrně. Momentálně se jeví jako značně nepravděpodobné, že by v příštích měsících došlo ke zvýšení úrokových sazeb.

Očekávaná data a události

  • Slovensko: Průmyslová produkce (prosinec)
  • Maďarsko: Index spotřebitelských cen (leden)
  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností