Akcenta top

Ranní zprávy 11.3.2019

Ranní zprávy 11.3.2019
CZ2019-03-11 

Klíčové události

  • ČR: Podíl nezaměstnaných osob klesl v únoru na úroveň 3,2 %.
  • Německo: Průmyslové objednávky klesly v lednu o 2,6 % m/m.
  • USA: Změna zaměstnanosti v nezemědělských sektorech (NFP) zklamala, kdy rostla o 20 tis. zatímco trh očekával růst o 180 tis.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna v pátek vůči euru mírně oslabovala. Za zmínku z pátečních dat stály především výsledky z trhu práce. Ty ukázaly, že podíl nezaměstnaných osob v únoru klesl na 3,2 %. Mzdy pak rostly pomaleji, než se čekalo. Jejich meziroční růst dosáhl 4,7 %, přičemž trh očekával růst o 5,9 %. Kurz koruny na tyto výsledky ale příliš výrazně nereagoval a mírné oslabení koruny se tak těmto výsledkům příliš přičítat nedá. Kurz české měny se tak v během pátečního odpoledne pohyboval na úrovni 25,64 CZK/EUR.
  • USDCZK & PLNCZK: Poté co koruna prakticky celý čtvrtek vůči dolaru oslabovala, v pátek část svých ztrát smazala. Za jejím posílením tak lze spatřovat především technickou korekci. Nakonec během pátečního odpoledne česká měna posílila až na úroveň 22,83 CZK/USD. Vůči polskému zlotému pak koruna během pátku oslabila a ke konci týdne se její kurz pohyboval na hladině 5,96 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Maďarský forint vůči euru v pátek posílil a kurz HUF/EUR se okolo páté hodiny odpoledne pohyboval na úrovni 315,3. Vůči euru mírně posílila i další středoevropská měna, kterou byl polský zlotý. Jeho kurz v pátek odpoledne vyklesal až na úroveň 4,298 PLN/EUR.
  • EURUSD: Euro vůči dolaru v pátek posilovalo. Toto posílení ale lze přičíst především technické korekci. Po čtvrtečním zasedání ECB totiž evropská měna oslabovala a během pátku tak smazala pouze část svých ztrát. Kurz eurodolaru se tak během pátečního odpoledne pohyboval na úrovni 1,123. Z dat, která mohla ovlivnit kurz eurodolaru, lze zmínit výsledky průmyslových objednávek v Německu. Ty meziměsíčně klesly o 2,6 %, což ukazuje že problémy v německém průmyslu jsou vážnější, než jak si většina analytiků původně myslela. To je špatná zpráva nejen pro německou, ale i českou a potažmo celou evropskou ekonomiku.

Očekávaná data a události

  • ČR: Index CPI (únor), Obchodní bilance (leden)
  • Německo: Průmyslová produkce (leden), Obchodní bilance (leden)
  • USA: Maloobchodní tržby (leden)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností