ČR: Index spotřebitelských cen v březnu -0,1 % m/m a +1,7 % r/r. Míra nezaměstnanosti v březnu dle Úřadu práce na úrovni 3,5 %. Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok řekl, že věří, že inflace bude v příštích čtvrtletích poblíž cíle ČNB a dodal, že současné inflační tlaky nejsou silné. ČNB uvedla, že inflace byla v březnu o 0,6 % pod inflační prognózou, přičemž důvodem byl souběh odchylek skutečnosti od predikce u všech složek spotřebitelského koše, kromě dopadů změn nepřímých daní.
USA: Index cen výrobců v březnu +0,3 % m/m a +3 % r/r. Velkoobchodní zásoby v březnu +1 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna si včera vůči euru polepšila o zhruba 5 haléřů a v pozdních odpoledních hodinách se kotovala u hladiny 25,31 CZK/EUR. Co se týče nových dat z české ekonomiky, tak míra nezaměstnanosti měřená Úřadem práce v březnu poklesla z 3,7 % na 3,5 % a počet uchazečů o práci registrovaných u Úřadu práce dosáhl počtu 263 608 uchazečů, tedy nejnižšího počtu od listopadu 1997. Inflace v březnu dále zpomalila, což podle všeho ale nepředstavuje problém pro ČNB, protože se jedná o přirozený ekonomický mechanismus, který pomáhá brzdit přehřátou českou ekonomiku.
USDCZK & PLNCZK: Domácí měna v reakci na vývoj na eurodolaru nabrala po 13. hodině výrazné zisky, které si udržela až do konce obchodní seance. Uzavřela na 20,49 CZK/USD. Vůči zlotému koruna zprvu posilovala k 6,034 CZK/PLN, aby se poté vrátila ke slabším hodnotám u 6,048 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarský forint měl nejdříve tendenci slábnout a kolem 14. hodiny se obchodování přesunulo k hladině 311,9 HUF/EUR. Do závěru odpoledne se mu však podařilo tyto ztráty umazat a ukončil na 311,3 HUF/EUR. Obdobný vývoj se odehrál i na měnovém páru zlotý k euru, kde jsme v dopoledních hodinách byli svědky slábnutí zlotého lehce nad hranici 4,20 PLN/EUR. V průběhu odpoledne pak zlotý ztráty zcela korigoval a uzavřel v blízkosti 4,187 PLN/EUR.
EURUSD: Situace okolo americko-čínských vztahů a potenciálních obchodních konfliktů se včera zklidnila. Prvním důvodem bylo vystoupení a diplomatická rétorika čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který mluvil o otevření čínské ekonomiky a snížení cel pro dovoz automobilů a dalšího zboží. Dále se k situaci vyjádřil i představitel americké centrální banky (Fedu) Robert Kaplan, který vyjádřil přání, aby došlo k uklidnění vzájemných vztahů a vyřešené problémových otázek, přičemž podle Kaplana by k zavedení nových cel vůbec nemuselo dojít. Americký dolar navzdory snižujícímu se politickému napětí dále slábl a do konce evropské seance dosáhl k 1,236 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Polsko: Komentář NBP k měnové politice
USA: Index spotřebitelských cen (březen), Zápis z posledního zasedání Fedu