Akcenta top

Ranní zprávy 11.5.2015

Ranní zprávy 11.5.2015

Klíčové události

  • Německo: Průmyslová produkce v březnu -0,5 % m/m a +0,1 % r/r. Obchodní bilance v březnu v přebytku 19,3 mld. EUR. 
  • Maďarsko: Index spotřebitelských cen v dubnu -0,3 % r/r. 
  • USA: Změna zaměstnanosti v soukromém sektoru v dubnu +213 tis. Míra nezaměstnanosti v dubnu na úrovni 5,4 %.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: V pátek byl sice státní svátek, ale i přesto se na páru koruna s eurem objevila volatilita. Kurz během dne několikrát vystřídal směr. Nakonec se koruna kolem 17. hodiny pohybovala v malé ztrátě na hranici 27,40 CZK/EUR. Na konci týdne nebyla zveřejněna žádná data a nových údajů se nedočkáme ani dnes. Na zítra je v kalendáři naplánována dubnová inflace, a rovněž dubnová nezaměstnanost. Zásadnější změny kurzu tento týden neočekáváme. 
  • CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru s americkým dolarem se nic zajímavého neodehrálo. V odpoledních hodinách sice došlo k mírným pohybům, ale ve výsledku se koruna v závěru obchodní seance kotovala v podstatě beze změny na 24,42 CZK/USD. Vůči zlotému během pozdního odpoledne prudce posílila a dostala se k hladině 6,687 CZK/PLN. Poté však přišla korekce a domácí měna velkou část svých zisků odevzdala. Ukončila na 6,756 CZK/PLN. 
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylé středoevropské měny čelily výkyvům na obě strany. Zlotý nejdříve oslabil k úrovni 4,08 PLN/EUR, posléze se vrátil k 4,05 PLN/EUR. Pohyby forintu nebyly až tak výrazné. Po oslabení k 304,3 HUF/EUR se díky korekci dostal zpět na původní hodnoty k 302,8 HUF/EUR. 
  • USD/EUR: Na hlavním měnovém páru panoval více méně klid. Kurz se v průběhu dne pohyboval v pásmu 1,117 – 1,13 USD/EUR. Čísla z amerického trhu práce vykázala očekávané hodnoty. Důležité je především to, že se údaje o nezaměstnanosti nezhoršily, a že pracovní místa stále přibývají rozumným tempem. V úterý totiž čísla od ADP naznačila, že se pracovnímu trhu nedaří tak, jak se předpokládalo. Páteční údaje tyto obavy alespoň částečně zahnaly.

Očekávaná data a události

  • Maďarsko: Obchodní bilance (březen)
  • Eurozóna: Zasedání ministrů financí eurozóny

 

 
 

 

Miroslav Novák MNovak_150x226px

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.

Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve  společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.

Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.

 
Chcete se dozvědět více o našich službách?
Napište nám
+420 498 777 770
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
42.000
klientů
20
více než
let zkušeností
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies. Více o ochraně osobních údajů.