Akcenta top

Ranní zprávy 11.5.2017

Ranní zprávy 11.5.2017
CZ2017-05-11 

Klíčové události

  • ČR: Míra nezaměstnanosti v dubnu na úrovni 4,4 %. Průmyslová produkce v březnu +10,9 % r/r. Index spotřebitelských cen v dubnu 0,0 % m/m a +2,0 % r/r.
  • Eurozóna: Prezident ECB Mario Draghi uvedl, že dynamika na realitních trzích či vysoká míra zadlužení domácností v některých zemích naznačují riziko zvětšující se nerovnováhy. Řekl také, že měnový stimulus ECB přirozeně ukončí společně se zlepšením ekonomiky a zotavením inflace. Dodal, že čas pro ukončení stimulů ještě nenastal. 
  • USA: Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu +2,4 % t/t. Ceny dováženého zboží v dubnu +0,5 % m/m.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna vůči euru nejdříve slábla k 26,70 CZK/EUR, v průběhu dne pak obrátila směr a obchodní seanci završila v černých číslech na hladině 26,55 CZK/EUR. Nezaměstnanosti v české ekonomice poklesla na nejnižší úroveň za posledních 10 let a prohlubující se nesoulad mezi nabídkou pracovníků a poptávkou po nich ze strany zaměstnavatelů vytváří letos ideální podmínky pro další zrychlení růstu mezd a výsledně i inflace. Meziroční inflace v dubnu mírně zpomalila. Pro příští měsíce však není pravděpodobně, že by růstu spotřebitelských cen dále zpomaloval. Domácí poptávka totiž zůstává silná, což v úterý potvrdil růst maloobchodních tržeb a včera zveřejněný pokles nezaměstnanosti. 
  • USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru slábla k 24,55 CZK/USD, v druhé polovině dne však ztráty umazala a uzavřela na 24,43 CZK/USD. Na páru se zlotým si polepšila a ukončila na 6,31 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny posílily. Forint se do pozdního odpoledne přesunul k hodnotám kolem 310,4 HUF/EUR. Zlotý umazal ztráty ze začátku týdne a kolem 17. hodiny se kotoval na 4,211 PLN/EUR. 
  • EURUSD: Americký dolar včera vůči euru rozšířil zisky z předchozích dní a do závěru evropské seance posílil k hranici 1,087 USD/EUR. Pozornost investorů se zaměřila na vyjádření prezidenta ECB M. Draghiho. Draghi dal najevo, že ECB má vůči omezování kvantitativního uvolňování a zvýšení úrokových sazeb zdrženlivý přístup. Jeho slova by šlo parafrázovat i tak, že ECB zatím není připravena na utažení měnových podmínek.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Projevy členů ECB (Constancio, Praet)
  • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Index cen výrobců (duben)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností